Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

MIROSLAV BUCHER: PORTRÉT ZEME

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Výtvarník Miroslav Bucher sa vo svojej umeleckej tvorbe inšpiruje prírodou. Tvorí veľmi originálne diela. Jeho pestrofarebné maľby, vytvorené pomocou akrylu a oleja, sa budú v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku vynímať na výstave Portrét zeme od 7. februára do 15. marca 2020.

Uplynulo už pol tisícročia, odkedy Albrecht Altdorfer namaľoval prvú samostatnú krajinomaľbu v novodobých dejinách. Krajina sa zaobišla bez akéhokoľvek svätca, možno preto, že sama je posvätná a svätí by tam boli akosi navyše. Takýto odkaz zanechal prvý krajinár. Dnes už takmer nenájdeme kultivovaného maliara, ktorý by tomuto odkazu načúval, ktorý by sa programovo venoval krajinárstvu. Pre súčasné sofistikované vizuálne umenie preferujúce ideu pred estetikou je maliar – krajinár čosi ako prízrak z minulého či predminulého storočia.

„Miro Bucher je maliar, ktorý krajinu nielen maľuje, ale ju aj systematicky skúma v jej aspektoch estetických a filozofických a hľadá nové možnosti jej maliarskeho výrazu. Krajinomaľba preňho nie je prekonanou kapitolou v dejinách maliarskej tvorby, naopak, každým novým plátnom sa púšťa do nového dobrodružstva,“ približuje autora kurátor Jozef Ridilla.

Ako dodáva, jeho krajiny sú kompozične, lineárne i farebne štylizované a abstrahované konštrukcie. Nie sú to krajiny geografické, povestné „esencie“ konkrétneho miesta a času. Skôr než o špecifickej krajine hovoria viac o krajine ako takej, o metafyzike prostredia, ktorú prehliadame, o zrkadlení ľudskej duše v prostredí, ktoré je jej dané, o podvedomej túžbe človeka po „splynutí“ s krajinou, o nemom úžase, ktorý v nás vyvoláva pohľad do krajiny ako hmatateľnej projekcie božského, pripomínajú nadradenosť krajiny a prírody človeku.

Vernisáž: 6. februára 2020 o 17:00 hod.
Trvanie výstavy:  od 7. februára do 15. marca 2020

Vstupné: 1 €

Miesto konania: Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.