Počas 20. storočia sa mestské plánovanie ustanovilo ako dôležitý nástroj na priestorové riadenie spoločenského rozvoja v Európe, ale aj na iných kontinentoch. Mestské plánovanie prispelo k vzniku sociálneho štátu, silných ekonomík a rovnovážnej štruktúre usadzovania. Avšak mestské plánovanie tiež spôsobilo potlačenie a deštrukciu niektorých skupín obyvateľstva, popri ničení prírodných a kultúrnych zdrojov. S kolapsom socializmu v roku 1990 a zvýšení dôležitosti EÚ sa 20. storočie skončilo viacúrovňovým priblížením sa mestských plánov ako regulatívnych a tvarovacích nástrojov.

Počas decembrovej Mestolásky pod hlavičkou histórie zazoomujeme na urbanHIST - interdisciplinárny výskumný a tréningovo program, ktorý sa snaží rozvinúť spoločné chápanie histórie mestského plánovania v 20. storočí z európskej perspektívy a preklenúť jeho národné chápanie. Aké témy prináša vo vzťahu s mestom?

Hosť:
Profesor Martin Pekár, historik, vedúci katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ a zároveň prorektor univerzity. Je zakladateľ časopisu Mesto a dejiny a člen významných vedeckých spoločností na Slovensku aj v zahraničí. Je tiež členom správnej rady Ústavu pamäti národa. Vedie projekt urbanHIST, ktorý bol vybratý na podporu schémou Horizon 2020 spolu s medzinárodným tímom expertov.

Vstup voľný.

Sériu prednášok s diskusiou, Mestolásku, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Mestoláska je o živote v meste, o mestskom plánovaní cez témy demokracie, rovnosti, transparentnosti a príležitostí v meste. Dávame mestu pozornosť, lebo jeho budúcnosť je o každodennosti v súčasnosti, o stanovení vzťahov, ktoré v meste máme a ktoré chceme tvoriť. Mesto tvoríme my, všetci jeho obyvatelia a k jeho tvorbe a plánovaniu je potrebné pristupovať s dostatočným rozhľadom, ale najmä s láskou.

FACEBOOK EVENT 

www.kinousmev.sk
│FB: Kino Úsmev