Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
KATEGÓRIE FIRIEM
VÝSTAVA

NEĽAHKÉ REMESLO POD PATRONÁTOM SV. LUKÁŠA

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Mäsiarstvo v minulosti patrilo k základným potravinárskym remeslám. Zároveň patrilo k najstarším a najrozšírenejším remeslám. Mäsiarov nachádzame takmer v každom meste. Dopyt po mäsiarskych výrobkoch spôsobil, že patrili všade medzi najbohatších remeselníkov. Aj preto bývali mäsiari vo väčšine prípadov váženými mešťanmi, členmi mestských rád, či mestskými prísažnými. Mäsiari vykonávali porážku a výsek jatočného dobytka, ktorý neraz aj sami chovali. Vzhľadom na ich početnosť a zámožnosť bývali jednými z prvých remeselníkov, ktorý si nadobudli cechové štatúty. V Košiciach ich mali už od roku 1452. Ich patrónom bol svätý Lukáš.

Cieľom výstavy s názvom Neľahké remeslo pod patronátom svätého Lukáša je priblížiť návštevníkom život v cechoch v období existencie cechov t. j. od stredoveku do novoveku. Život remeselníkov v organizovanej hierarchickej spoločnosti majstra, tovariša a učňa. Predstaviť ich každodennú prácu, práva, povinnosti a starosti. Výstava bude prezentovať mäsiarske cechy, dvoj a trojrozmerné artefakty viažuce sa k práci mäsiarov a unikátne písomnosti mäsiarskych cechov ako artikuly, výučné listy vandrovné knižky, knihy majstrov, účtovné knihy cechov, fotografie, tlačoviny týkajúce sa košických i mimo košických cechov zo zbierkových fondoch VSM a samotný neľahký ale aj radostný život remeselníkov v mäsiarskych cechoch. Výstavu dopĺňajú zaujímave 3D modely a rekvizity.

Súčasťou výstavy je aj plnofarebná prezentačná dvojjazyčná (slovensko-anglická) publikácia s názvom: Neľahké remeslo pod patronátom svätého Lukáša, ktorá predstaví výber najzaujímavejších zbierok, ktoré sú bližšie charakterizované a doplnené obrazovou prílohou.

Vernisáž výstavy: 8. máj 2019 o 10:00
Trvanie výstavy: 8.5. - 24.11. 2019

Vstupné: 1€

Miesto výstavy: Východoslovenské múzeum v Košiciach, Dom remesiel, Hrnčiarska 9/A

www.vsmuzeum.sk│FB: Východoslovenské múzeum v Košiciach

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.