Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
KATEGÓRIE FIRIEM
VÝSTAVA

MARK THER – JESUS MARIA, HOŘÍ

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Výstava Marka Thera  „Už hoří, Jesus Maria“ bude rekonštrukciou a konfrontáciou s vytesňovanou predvojnovou estetickou skúsenosťou a žitou kultúrou bývania Heimatstilu či Heimatschutzarchitectur. Autor pokračuje v otváraní historických a sexuálnych tabu, v materializovaní skúsenosti a historickej pamäte sudetských Nemcov, ktorá sa najviac odrážala v oblasti návrhu rodinného domu, v záhradnej architektúre, či pri ochrane pamiatok. Výstava  plánuje byť výpravným príspevkom k romantickej moderne, k jednej jej lokálnej verzii so všetkými politicko-historickými dôsledkami a miniatúrnymi detailami. Inštalácia interiérového priestoru plného nábytku, umenia a rôznych doplnkov pripomínajúca filmové ateliéry, s ich aurou obohatenou atmosférou počítačových hier, v ktorej sa autorovými slovami „něco děje, nebo se neděje vubec nic. Někdo se třeba nedívá, nebo jen větrá. Dívá se někdo cizí.“ V „Už hoří, Jesus Maria“, v idiolekte sudetských Nemcov sú interiéry pripravené a čakajú na nejakú apokalyptickú príležitosť.

Mark Ther (1977) je český umelec.  Po prarodičoch z otcovej strany má sudetonemecké korene a k problematike sudetských Nemcov a ich odsunu, sa opakovane vyjadruje vo svojich videofilmoch. Vyštudoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (1998-2005), kde z pôvodného maliarstva (ateliér Vladimíra Skrepla) prešiel na Nová Médiá I. (Michael Bielická). V roku 2004 odišiel do New Yorku, kde študoval na Cooper Union for the Advancement of Science and Art. Videotvorbe sa venuje už vyše 11 rokov, jeho tvorba bola prezentovaná na celej rade výstav. V roku 2011 sa stal so svojim videofilmom Das wandernde Sternlein (Putujúca hviezdička), tematizujícím okrem sudetonemeckej problematiky tiež homosexuálnu pedofíliu a oživujúcim zaniknutý dialekt, laureátom Ceny Jindřicha Chalupeckého.


názov výstavy: Mark Ther – Jesus Maria, hoří
otvorenie výstavy: 16.5.2019 o 18:00
trvanie výstavy: 17.5.2019 – 15.09.2019
miesto: Hlavná 27
vstup: 2/3€

www.vsg.sk│FB: Východoslovenská Galéria

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.