Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
KATEGÓRIE FIRIEM
FESTIVAL

SCANDI: PREHLIADKA SÚČASNÝCH SEVERSKÝCH FILMOV

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Prehliadka severských filmov Scandi je venovaná ženám

V poradí šiesty ročník prehliadky súčasných severských filmov Scandi prinesie od 22. do 25. januára do Kasární/Kulturparku kvalitný výber noviniek a atraktívnych titulov z dánskej, švédskej, nórskej a fínskej produkcie. Venovaná je ženám. Diváci po celom Slovensku premiérovo uvidia 6 nových titulov a 3 akvizície so ženskými protagonistkami.Organizátori sa snažili reagovať na prebiehajúce turbulentné zmeny v spoločnosti. V súvislosti so ženskými hrdinkami, účinkujúcimi vo filmoch, ktoré sa neboja vyjadriť svoj názor a dokonca sú ochotné zaň nebojácne bojovať, preto je tento ročník venovaný práve takýmto ženám.

V snímkach si všímali trendy ako #metoo, ktorý reflektoval sexuálne násilie na ženách a popritom rozmáhajúci sa trend „body positivity“, ktorý spochybňuje tradičné normy krásy a podporuje inklúziu. Cieľom výberu filmov je otvoriť témy, o ktorých sa hovorí a diskutovať s divákmi.

Škandinávske krajiny sú preslávené kreativitou, prezieravosťou, schopnosťou prežiť a umenie premeniť svoje nevýhody v zaujímavú skúsenosť. Krajiny na severnom cípe Európy tvoria jeden kultúrny celok z hľadiska citlivosti. Severská kinematografie ponúka v tejto súvislosti výrečný dôkaz. Dáni, Švédi, Nóri, Fíni a Islanďania produkujú ročne viac než 100 filmov, nadšene koprodukujú a vytvorili funkčnú sieť škôl, kín, inštitútov a festivalov. Ich kinematografia má veľkú podporu v televíznych sériách pripravených na export. Vitálny severský film sa komerčne predáva sám i keď triumfuje aj na prestížnych festivaloch.

Zo šiestich premiér uvidíme v Košiciach štyri. Prvou bude dánsko-švédsky film o úspešnej právničke Srdcová kráľovná (22. 1. 2020), ktorý získal na Sundance 2019 Cenu divákov.  Perfektný život Anny ohrozí príchod manželovho problematického syna z predošlého vzťahu. To, čo sa zdalo len jemným flirtom, sa rýchlo premení v znepokojivý príbeh sily, zrady a zodpovednosti s ničivými následkami.

Snímka Bacuľky (23. 1. 2020) je príbehom o mladých škandinávskych ženách, ktoré majú dosť sebanenávisti a hanby a hrdo sa nazývajú FAT, TLSTÉ. Vyžadujú rešpekt a uznanie v spoločnosti zameranej na stravu a zároveň zápasia s nedostatkom vlastnej hodnoty. S provokatívnym tónom feminizmu a umeleckým prístupom k prirodzenej kráse tento film zmení spôsob, akým telá vnímame. Je to film o hanbe a povstaní, ale aj o humornej a srdečnej ceste partie žien.

Zo švédskej produkcie je ďalšia novinka Dokonalý pacient (24. 1. 2020). Podmanivý príbeh reportéra o najväčšom právnom škandále vo švédskej histórii, ktorý spochybnil celý právny systém. Venoval sa dokazovaniu nevinnosti Thomasa Quicka, popritom však odhalil právny chaos, ktorý ho odsúdil na život v psychiatrickom väzení. Nikto sa však nezaujímal o oslobodenie a prepustenie najhoršieho sériového vraha.

Počas prehliadky Scandi uvidia diváci aj dánsko-nórsko-švédsku snímku Vidíš mesiac, Daniel (25. 1. 2020). Rozpráva príbeh jedného z najúžasnejších únosov súčasnosti. Hlavnou postavou je fotožurnalista, ktorý bol v Sýrii zadržaný teroristickou organizáciou islamský štát spolu s niekoľkými ďalšími cudzincami vrátane amerického novinára Jamesa Foleyho.


SCANDI:

FACEBOOK EVENT

www.k13.sk│FB: K13 - Košické kultúrne centrá

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.