Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
UDALOSŤ

KOŠICKÁ RIKŠA

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Košická rikša - Nasadni a nechaj sa zviesť

Košická Rikša ponúka nový pohľad na centrum metropoly

Na lákadlo pre najmenších sa často nechajú nahovoriť aj dospelí.

V ázijských filmoch z minulosti môžete často vidieť, ako sa dôležité osoby nechávajú po meste prevážať na trojkolesovom bicykli, ktorý ťahá sluha. Japonské pomenovanie Rikša, ktoré sa doslova prekladá akoriki (力) – ťažná sila a sha (車) – vozidlo sa udomácnilo aj u nás. Svoje miesto na trhu si našiel aj mladý šikovný podnikateľ, ktorý si tento koncept požičal zo svetových metropol.

„Projekt vznikol tak, ako vznikajú všetky najlepšie nápady – pri pive. Vrátil som sa zo zahraničia a vo viacerých krajinách som videl, ako mladí chalani na pozváraných bicykloch vozia ľudí po meste. Zaujalo ma že to nie je len dominantou Ázie, ale rikše som stretol aj v Dubline a v Birminghame. Chcel som niečo také, len unikátnejšie, priniesť aj do Košíc a vyskúšať, ako to ľudia príjmu. Spustili sme projekt a rikša už mesiac jazdí po košických uliciach,“ povedal nám Patrik Obšitoš zakladateľ konceptu Košickej Rikše.

Začiatky boli, tak ako pri každom projekte ťažké. „Hľadal som distribútora v Európe, či sa dá objednať rikša podľa mojich predstáv, no nakoniec som musel osloviť Čínu, keďže v Európe som nič podobné nenašiel,“ spomína s úsmevom Obšitoš. Predsa len je Ázia kolískou rikší a ak chcel, aby mala rikša ázijský nádych, musel svoje počiatočné investície smerovať práve tam. Hlavným programom rikše je okružná jazda okolo Hlavnej ulice, ktorá končí v tieni Mestského parku. Neodmietnu ani zákazníkov, ktorý sa chcú len niekam odviezť, pretože práve v „náhrade za taxík“ v centre mesta tkvie myšlienka rikší v Ázii.

Ak sa čudujete, ako dokážu šoféri rikše celý deň ťahať na bicykli ešte ďalších dvoch ľudí, rikša má svoje výrobné tajomstvo. „Naša rikša je poháňaná elektromotorom, má aj manuálny pohon, ale ten je skôr len „naoko“ keďže samotná rikša má sto kíl a s dvomi dospelými ľuďmi na palube by sa to utiahnuť nedalo. Ak by to mali chalani zvládnuť sami, po sezóne by sa mohli kondíciou vyrovnať Petrovi Saganovi,“ dodal veselo zakladateľ Obšitoš.

Ak by ste sa chceli na rikši previezť, má tri stanoviská, kde sa ju dá obyčajne nájsť. Jedno je pri bývalom Tescu na Hlavnej, jedno pri Dóme svätej Alžbety a posledné pri Mestskom parku.

Rikša v číslach: Hmotnosť: 100 kg │ Kapacita: 2 dospelí + 2 deti │ Max. rýchlosť: 45 km/hkm/h
Cenník vyhliadkových jázd: Po Hlavnej ulici a Mestskom parku: 4,98 €│Z bodu A do B po Hlavnej ulici: 2,98 €

KONTAKT: tel: 0948 292 906│FB: Košická Rikša - Cassovia Rickshaw

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.