Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

KLAMÁRIUM

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Klamárium – interaktívna výstava

Nechajte sa oklamať v Klamáriu a dozviete sa viac o ľudskej mysli

Čo prezrádzajú zrakové klamy o ľudskej mysli, ukáže výstava Klamárium v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Jej autormi sú psychológovia z Psychologického ústavu Akadémie vied ČR Michal Šimeček a Radovan Šikl. Prostredníctvom interaktívnych exponátov si budú môcť záujemcovia vyskúšať ako nás naše vnímanie a videnie môže zmiasť od 18. decembra do 31. marca budúceho roka. Dozvedia sa, akým spôsobom funguje ľudská myseľ pri zrakovom poznávaní sveta a ako môže oklamať.  

Vstúpte do sveta, kde sa neuveriteľné stáva skutočnosťou, dospelí sa menia na trpaslíkov, guľôčka sa kotúľa na lište do kopca a miznú veci, ktoré ste ešte pred chvíľou na vlastné oči videli. Nechajte sa oklamať, aby ste sa dozvedeli viac o ľudskej mysli.

Snahou výstavy je na príklade optických klamov ukázať a vysvetliť niektoré všeobecné princípy ľudského zrakového vnímania. Využitie klamov a iných príkladov omylov a ovplyvniteľnosti ľudského zraku je k takejto demonštrácii mimoriadne vhodné. Návštevník výstavy uvidí neexistujúce podnety a naopak, neuvidí tie existujúce. Kamaráti sa pred očami premenia na obrov a trpaslíkov. Nehybné obrázky sa začnú zdanlivo pohybovať, priestor sa bude javiť deformovaný. Zažijete pocit, že sa očami dotýkate predmetov a nahliadne aj do vnútra svojho tela. Táto skúsenosť však nemá cieľ presvedčiť o poruche alebo nefunkčnosti ľudského zraku. Ukazuje zrakové vnímanie ako mentálny tvorivý proces organizácie a interpretácie informácie a vnem ako adaptívny výsledok tohto procesu.

Výstavu tvorí 30 známych i menej známych zrakových klamov. Väčšina z nich má interaktívnu povahu. Ich účinok je podmienený ochotou návštevníka riadiť sa inštrukciami a pristúpením na navrhnutú hru alebo aspoň ochotou premýšľať, čo je na videnom podnete zvláštne a ako je vôbec niečo také možné. Ku každému vystavenému exponátu je k dispozícii krátke vysvetlenie a pre záujemcov aj podrobnejšie. V experimentálnom priestore si potom môžete vyskúšať rad úloh, používaných v psychologickom experimentálnom výskume.

Autori veria, že výstava prinesie návštevníkom zábavu a poučenie a vzbudí zvedavosť a túžbu dozvedieť sa o tajoch ľudskej mysle viac. Výstava je rozdelená na päť častí a v každej sa návštevník zoznámi s vybranou oblasťou ľudského vnímania. Dozvie sa Čo mozog nebude chcieť, to neuvidí, Čo všetko mozog zvládne, Ako môžeme vytvoriť ilúziu priestoru na ploche, Ako sa pohrať s perspektívou a ako môžeme vytvoriť ilúziu pohybu.

Spoliehať sa na vlastné oči nemusí byť vždy do najlepšie. Aj oni môžu totiž klamať. Napríklad keď nahliadnu do Amesovej miestnosti, kde sa ľudia menia na obrov a trpaslíkov podľa toho, v ktorom rohu stoja. Priestor má v skutočnosti nepravidelný tvar, preto postava alebo predmet sú v každom rohu v inej vzdialenosti od pozorovateľa, takže sa zdajú rozdielne veľké.


„Zrakové klamy sú skôr záležitosťou fungovania mozgu než očí. Psychológia vnímania začína v oku. Ľudia intuitívne veria tomu, že to, čo vidíme, zodpovedá skutočnosti a klamy sú len nejaká výnimka. Ale vnímanie je veľmi zložitý a komplexný proces, do ktorého sa zapája veľká časť mozgu a mysle a človek je pri ňom aktívny a tvorivý. Práve to klamy dobre ilustrujú. Do vnímania sa totiž nevedomky zapája rad predpokladov o podobe sveta, ktoré si ľudia počas života osvojujú,“ vysvetľuje princíp jeden z autorov výstavy doc. Radovan  Šikl.

Vernisáž: 11. 12. 2018 o 17:00 hod.
Trvanie výstavy: do 01.09.2019 /ut-ne: 11:00-18:00/

Vstupné: 1 €

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.