Karička ako životabudič

„Vy ste prví nefolkloristi v našej histórii, ktorí nás oslovujú o spoluprácu,“  s údivom zodvihol obočie Vlado Urban, umelecký vedúci  v súčasnosti 55-ročného FS ŽELEZIAR, keď za ním v roku 2013 prišla riaditeľka košickej PR agentúry Communication House Katarína Čániová s návrhom zorganizovať veľkú tancovačku v kruhoch na košickej Hlavnej. Slovo dalo slovo a pod odbornou garanciou Domu ľudového tanca vzniklo nevšedné podujatie, ktoré ozdobilo Košice -  Európske hlavné mesto kultúry. Onedlho - 20. júna - sa udeje jeho siedmy ročník.

A v čom tkvie prazákladná inšpirácia? Katarína Čániová: „Na tancovanie karičky sa deti, mládež aj dospelí pripravujú niekoľko mesiacov. Ide teda o veselú, veľmi priateľskú opakovanú činnosť, ktorá má vyvrcholenie na spoločnej tancovačke pod holým nebom. Namiesto klávesnice počítača a mobilu sa ľudia rukami navzájom dotýkajú  v kole. To na psychiku aj motoriku pôsobí ako balzam.“

Za šesť rokov si kruhový tanec zatancovalo dovedna vyše 5000 ľudí.  Ďalšie stovky ním 20. júna otvoria  38. ročník Cassovia Folkfestu. Je to aj vďaka podpore partnera – Syrárne Bel Slovensko a mesta

Fotografie na výstave od viacerých autorov zaznamenávajú magické momenty z jednotlivých ročníkov.

Na výstave sú tiež vystavené certifikáty šiestich ustanovujúcich slovenských rekordov, ocenenie Najkrajšie podujatie Slovenskaoriginály akvarelov inšpirovaných karičkou.

Karička podnietila ďalšie mestá. Podobné podujatie sa udiali dosiaľ v Prahe, Michalovciach a vo Svidníku. Fotografie sú tohto dôkazom.

Autorku veľkej tancovačky a jej dcéru – výtvarníčku – inšpirovala karička k tvorbe prvých slovenských folklórnych omaľovánok v tvare mandál s názvom Čarokruhy I a Čarokruhy II. Na výstave bude ich prezentácia a zároveň tvorivá dielňa pre deti.

Vernisáž: 6. júna o 16. 00 hod.
Trvanie výstavy: do 27.07.2019

www.vkjb.sk│FB: Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach