Kľúčová socha, ktorá je zhotovená z viac ako 85-tisíc kľúčov FAB, sa týči v parku na Moyzesovej ulici do výšky siedmich metrov. Autor zoskupil kľúče do zvláštnych tvarov, ktoré vytvárajú slovo Revoluce. Skulptúra váži jednu tonu a ďalších osem podstavec. Symbol Nežnej revolúcie pre Košice vytvoril český umelec Jiří David. Jeho dielo je od roku 2013 pevnou súčasťou koloritu mesta a s jeho ďalšími sa budú môcť Košičania zoznámiť onedlho na výstave s názvom Esse quam videri/Radšej byť, ako vyzerať, ktorá bude v Kunsthalle/Hale umenia sprístupnená od 12. júla do 2. septembra.

Jiří David (1957) vstúpil na umeleckú scénu v druhej polovici 80. rokov ako spoluzakladateľ dnes už legendárnej skupiny umelcov Tvrdohlaví, ktorá rozvírila vody umeleckej normalizačnej tvorby. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti súčasnej českej umeleckej scény. Jeho tvorba má konceptuálny charakter a prejavuje sa v rôznych umeleckých formách – od malieb, objektov, inštalácií až k fotografii a videu.

Je autorom dnes už ikonických diel. Okrem Kľúčovej sochy sú to aj Srdce na hrade, Skryté podoby či Bez súcitu. Srdce sa stalo snáď najznámejším umeleckým artefaktom v Českej republike, vzbudilo veľké vášne a sám autor ho nazval „lakmusovým papierikom citu pre a proti v spoločnosti“. Česko a Slovensko zastupoval v roku 2015 na prestížnej výstave Benátske bienále v Benátkach.

„Súčasný výstavný projekt Jiřího Davida pre Kunsthalle v Košiciach sa zameriava prevažne na jeho videotvorbu niekoľko cyklov fotografií. Autor bude prezentovať niekoľkoročný prierez týchto prác s dominantnou veľkoformátovou projekciou jeho posledného videa Otsefinam. Obsahovo sa diela väčšinou viažu k istej intimite výpovede. Namiesto reprezentácie v dielach jednoznačne dominuje diferencia. Význam diela nie je daný tým, čo zobrazuje, ale jeho vzťahom k ostatným artefaktom a postaveniam v rámci kontextu. Pre Davida je však okrem diferencie príznačná tiež transgresia, pretože jeho dielo okamžite daný kontext prekračuje, spochybňuje a „hreší proti nemu“, približuje výstavu kurátor Michal Murin.

Ako dodáva, forma diel nepopisuje, nerozpráva lineárny príbeh, napriek tomu ctí vlastné obrazové hierarchické usporiadanie. Zároveň však vytvára priestor pre tušené, a predsa dávno zabudnuté…

Jiří David k výstave povedal: „Každý myšlienkový prúd, ktorý zostáva bez sebareflexie, sa stáva ideológiou. …slovo / text / komentár / pojem / esej / prehlásenie / citácia / heslo / reklama / formulár / žiadosť / overenie / spoveď / schéma / vzor / znak / škvrna/ kresba / obraz …“

Český umelec Jiří David sa narodil v Rumburku. Študoval na Akadémii výtvarného umenia v Prahe, kde tiež vyučoval. Od roku 2004 je vedúcim intermediálneho a konceptuálneho ateliéru Vysokej školy umeleckej a priemyselnej v Prahe

Vernisáž: 12. 7. 2018 o 17:00 hod.
Trvanie výstavy: do 2.9.2018

Vstupné: 1 €