Projekt Ján H. Blicha mapuje a prezentuje tvorbu Ing. arch. Blichu (1939 – 1999) prostredníctvom jeho vnučky, Lucie Mlynčekovej. Prvá výstava (Galéria HotDock, Bratislava 2016), predstavovala architekta ako všestranného a talentovaného umelca, architekta, urbanistu, sochára i grafika. V druhej (GMAB, Trenčín 2018) sa divák mohol okrem jeho tvorby zoznámiť s teoretickou rovinou jeho práce, a tiež sa na chvíľu preniesť do úlohy architekta prostredníctvom hry inšpirovanej architektovým dielom.

V poradí tretie pokračovanie výstavy Ján H. Blicha si kladie za cieľ preskúmať detailnejšie dva základné body v jeho živote. Prvým je jeho vrcholové dielo, Dom smútku na sídlisku Juh v Trenčíne a druhým je hlbšie nazeranie na jeho osobnosť, prostredníctvom jeho denných záznamov z pracovných porád v Stavoprojektovom ateliéri.

Dom smútku v Trenčíne bol prvou a najrozsiahlejšou stavbou, ktorú architekt realizoval samostatne, a teda od vytvorenia podmienok pre jej tvorbu až po neskoré dokončenie výtvarno-interiérových prvkov. Celý tento proces trval približne 20 rokov. Téma obradných siení ho sprevádzala už od školských čias, taktiež okrem trenčianskeho domu smútku vytvoril niekoľko ďalších, či už v podobe realizovaných alebo iba navrhovaných. V neposlednom rade bol tiež spolutvorcom typologického podkladu pre tvorbu domov smútku na Slovensku. Práve trenčiansky Dom smútku však ostáva kľúčovým aj z dôvodu, že jeho prvý návrh vznikol v spolupráci s manželkou, Tatianou Blichovou.

Ako vedúci projektového strediska Stavoprojektu Trenčín, ktorý pôvodne fungoval ako Stavoprojekt Trnava s pobočkou v Trenčíne, sa venoval nie len architektonickej tvorbe, ale tiež vedeniu vlastnej skupiny projektantov. Najautentickejším dokladom tohoto vedenia sú práve denné záznamy, ktoré si viedol na jednotlivých poradách. Profesné, ale tiež osobné poznámky tak prezrádzajú zaujímavé momenty a prejavy jeho osobnosti, a taktiež sú reálnym dôkazom procesu architektonickej tvorby neskorého povojnového obdobia.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupné: dobrovoľné

FACEBOOK EVENT ]]>