Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
FESTIVAL

FILM NOIR V ÚSMEVE

Táto udalosť sa už konala v minulosti !
Kúpiť lístok

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Film noir, dominanta americkej kinematografie 40tych a 50tych rokov a nadčasový štylistický fenomén, prichádza po prvý raz do Košíc. V rámci prehliadok Projekt 100 už mohli tunajší diváci v minulosti vidieť klasiky Hlboký spánok (1946), Tretí muž (1949) a Sunset Blvd. (1950), prvýkrát mu je však venovaný komplexnejší priestor v podobe trojprogramu.Tešiť sa môžete na tento trojprogram:

 PROGRAM:  

 PIATOK 

SOBOTA

 NEDEĽA 

Permanentku zakúpite online na www.kinousmev.sk.

Diváci uvidia „oficiálne“ prvý film noir Maltézsky sokol (1941) s neprekonateľným a ikonickým Humphreym Bogartom, ktorý snímkou Johna Hustona vstúpil do noirového univerza a o ktorom je známe, že sa pre film noir priam narodil. Po adaptácii detektívneho hard-boiled románu Dashiella Hammetta ďalej uvedieme aj noirového kráľa medzi B-produkciami – Obchádzku (1945) od režiséra Edgara G. Ulmera, rodáka z Olomouca. Snímku pri rozpočte 20.000 $ nakrútili údajne za 6 dní a je jednou z najlepších ukážok „žánru“.

O tom, že film noir – aj napriek svojmu „oficiálnemu“ obdobiu (1941-1958) a zdanlivo americkej ukotvenosti – v skutočnosti nepozná časové ani geografické hranice, presvedčí návštevníkov dvojica noirovo ladených, československých detektívok: Vrah skrýva tvár (1966) a Hra bez pravidiel (1967). Čo všetko sa pričinilo o jeho vznik a ako sa tento štýl vyvíjal, prezradí erudovaná prednáška Dotyky zla: Úvod do amerického filmu noirv podaní filmového historika a dramaturga Noir Film Festivalu – Milana Haina.

Povestnú estetiku a atmosféru temnej noci zase sprostredkuje výstava pod názvom „Genius loci noirovej noci“, ktorá predstaví 15 obrazov na predlohy klasického filmu noir z dielne akademického maliara Nikolaja Lesyka.

Príďte sa dotknúť zla a nasiaknite pravú, čiernu náladu!

FACEBOOK EVENT

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.