Ústredie ľudovej umeleckej výroby pripravilo pre obdivovateľov modrotlače reinštaláciu úspešnej výstavy Farbené do modra. Výstava približuje rôzne vývojové podoby modrotlače na Slovensku.

Produkcia tradičného farbiarskeho remesla, umeleckoremeselná produkcia z ÚĽUV-u, ako aj najnovšia tvorba súčasných dizajnérov očarí návštevníkov Galérie ÚĽUV v Košiciach od 23. júna do 5. októbra 2017.

Modrotlač na Slovensku
Modrotlač - indigom farbené látka zažíva v posledných rokoch svoju renesanciu. Na Slovensku sa udomácnila takto farbená textília už koncom 18. storočia a dlhé roky bola stálicou mestských a dedinských ženských šatníkov a domácností. Jej obľúbenosť nalomila až strojová výroba tovární na textil, s ktorými malé vidiecke farbiarne už nedokázali súperiť. Postupný zánik modrotlačiarskych dielní urýchlil aj zákaz remeselných živností v 50. rokoch 20. storočia. V tomto období zohral významnú úlohu ÚĽUV, ktorý v spolupráci s modrotlačiarmi prispôsobili produkciu modernému spôsobu života. Vývoj sa však nedal zastaviť a posledná dielňa v Púchove prestala fungovať po smrti majstra Stanislava Trnku. V súčasnosti sa téme modrotlač začali venovať dizajnéri, módni návrhári a študenti umeleckých škôl. Matej Rabada, ktorý si otvoril svoju dielňu v Párnici na Orave, je jediným oficiálne registrovaným výrobcom modrotlače na Slovensku a svoju metráž predáva aj pod značkou úľuv.

Výstavná kolekcia
Výstavnú kolekciu tvoria originálne zbierkové predmety Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave. Návštevníci výstavy môžu vidieť nielen tradičné modro-biele látky, ale aj vzácnu modrotlač v kombinácii so žltou a červenou farbou, dobovú ženskú konfekciu, domáci textil, či dobové „novinky“, ako sú úsporné prestierania a nástenné kalendáre. Prezentáciu dopĺňajú autentické fotografie, ktoré zachytávajú prácu modrotlačiara Stanislava Trnku z Púchova.

www.uluv.sk