Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
UDALOSŤ

EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Košice sa zapoja do Európskeho týždňa mobility, zadarmo v MHD sa premiérovo bude dať cestovať aj na "vodičák"

Aj tento rok sa metropola východu zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorý prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Cieľom je motivovať jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, čím by sa znížilo množstvo vypúšťaných emisií do ovzdušia a zlepšila sa jeho kvalita.

Do kampane Európskeho týždňa mobility sa každoročne zapája viacero samospráv z rôznych krajín, v roku 2018 to bolo celkom 2792 zaregistrovaných samospráv z 54 krajín. Na Slovensku sa v minulom roku do kampane pridalo spolu 54 miest a obcí.

Témou tohto ročníka je Bezpečná chôdza a cyklistika so sloganom Prejdime sa spolu!. Tento rok sa počas Európskeho týždňa mobility bude klásť dôraz na bezpečnú chôdzu a jazdu na bicykli ako aj na ich výhody pre zdravie, životné prostredie a osobný bankový účet. Mestá, ktoré podporujú pešiu chôdzu či jazdu na bicykli, sú vnímané ako atraktívnejšie, s nižšími emisiami, menším preťažením a vyššou kvalitou života pre svojich obyvateľov.

Mesto v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Košice (DPMK), Mestskou políciou, Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Košiciach, Cyklokoalíciou Košice, Cyklistickou úniou v Košiciach a mnohými organizáciami, inštitúciami a podnikateľmi pripravilo na budúci týždeň bohatý program. Ten sa začína v pondelok súťažou pod názvom „Kto skôr?“ a skončí sa v nedeľu Polmaratónskou cyklojazdou po trati Medzinárodného maratónu mieru.

V MHD na "vodičák" zadarmo

Vedenie mesta a DPMK urobilo ústretový krok voči všetkým vodičom a vodičkám. Na rozdiel od minulosti už bezplatné cestovanie v prostriedkoch MHD počas týždňa mobility nebude viazané na platný technický preukaz od automobilu. V týždni od 16. do 22. septembra podporí DPMK myšlienku ochrany životného prostredia tým, že premiérovo umožní bezplatné cestovanie všetkým vodičom a vodičkám s platným vodičským preukazom. Zároveň všetci bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú vodičský preukaz, budú môcť v nedeľu 22. septembra na tzv. Svetový deň bez áut zadarmo cestovať MHD. Bezplatné cestovanie sa týka aj vozidiel nočných liniek.

DPMK už tradične chystá súťaž „Kto skôr?, v ktorej si svoju rýchlosť zmerajú autobus, električka, auto, bicykel a kolobežka. Súťaž bude prebiehať v pondelok 16. septembra od 7.25 hod., zraz je na zastávke Spoločenský pavilón, odkiaľ všetky dopravné prostriedky pôjdu na Námestí osloboditeľov. Úlohou všetkých súťažiacich je čo najskôr sa dostať do cieľa. Vyhodnotenie súťaže bude pri pomníkoch na Námestí osloboditeľov. 

Cykloraňajky na Hlavnej

Mesto Košice srdečne pozýva všetkých cyklistov, ale aj bežcov na raňajky priamo v centre. Miestom stretnutia bude v utorok od 7.00 - 9.00 hod. priestor na Hlavnej ulici medzi Námestím MMM a Bačíkovou ulicou, kde s predstaviteľmi vedenia mesta a DPMK bude možná diskusia na tému budúcnosť cyklistickej dopravy v Košiciach.

V nedeľu uzávera Komenského

V nedeľu, 22. septembra je pre Košičanov pripravený program na Komenského ulici, ktorá bude od križovatky so Strojárenskou až po križovatku po Watsonovu ulicu v oboch smeroch od 9.00 do 16.00 hod. úplne uzavretá pre akúkoľvek dopravu. Jedinou výnimkou bude historická električka, ktorá bude premávať po Komenského ulici v rámci kyvadlovej dopravy pre návštevníkov. Počas dňa od 11. do 16. hodiny sa môžete zapojiť do rôznorodých aktivít „na kolesách“, na svoje si prídu cyklisti, bežci, milovníci kolieskových korčúľ či šliapacích kár. Postavená bude pump-tracková dráha, detské dopravné ihrisko, cyklistická poradňa aj servis. Veľkú časť programu budú tvoriť aj aktivity propagujúce elektromobilitu. 

Okrem štandardne vypravovaného cyklobusu na trase linky č. 14 na Horný Bankov, resp. Jahodnú podľa cestovného poriadku, pripravuje DPMK v rámci nedeľného programu ešte aj jazdy mimoriadneho cyklobusu. Spoj bude premávať od 10.30 hod. každú polhodinu zo zástavky Námestie Maratónu mieru po cieľovú zastávku Horný Bankov a späť. Pripravená je tiež prezentácia histórie električkovej dopravy v Košiciach.

Polmaratónska cyklojazda

Obľúbené nesúťažné cyklistické podujatie v Košiciach, ktoré je určené širokej verejnosti vrátane detí, bude dôstojnou bodkou za aktivitami Európskeho týždňa mobility. Spojitosť s MMM symbolizuje trasa pelotónu zhodná s trasou maratóncov. Pôjde sa jeden neúplný maratónsky okruh s dĺžkou cca 19 km. Symbolickou je aj rýchlosť jazdy porovnateľná s rýchlosťou priemerného bežca. Deti do 15 rokov jazdia pod dohľadom rodičov. Štart cyklojazdy bude 22. septembra o 15.30 hod. na Komenského ulici pri SPŠ strojnícka, registrácia sa začína o 14.30 hod. Cieľ bude na Hlavnej ulici.

www.kosice.sk

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.