Ilustrátor, maliar, pedagóg Vysokej školy výtvarných umení, držiteľ najvýznamnejších domácich a medzinárodných ocenení za ilustračnú tvorbu Dušan Kállay si nedávno na Bienále ilustrácií Bratislava 2017 prevzal titul Laureát Ceny Poštovej banky za originálny a mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby na Slovensku. Výber z jeho tvorby si budú môcť pozrieť aj Košičania na výstave s názvom Labyrint imaginácie v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku od 9. novembra 2017 do 20. januára 2018.

Dušan Kállay v rámci svojho autorského tvorivého programu vniesol  originálnu, nezameniteľnú poetiku do knižnej ilustrácie. Otvoril nové možnosti vyjadrovacích prostriedkov v tejto oblasti tvorby nielen doma, ale i v zahraničí. Stal sa  úspešným a  renomovaným autorom, nositeľom ilustrátorského Oscara – prestížnej  Ceny Hansa Christiana Andersena, držiteľom Krištáľového krídla, ceny UNICEF a mnohých ďalších. V spolupráci s vydavateľmi, ale i vzdelávacími inštitúciami, VŠVU, kde pôsobí dodnes, šíri dobré meno slovenského ilustračného umenia v zahraničí  a pritiahol aj  záujem zahraničných umelcov, študentov, vydavateľov o umenie, kultúru a umelecké vzdelávanie na Slovensku.

Rodák z Bratislavy mal viac ako 110 samostatných výstav doma a v zahraničí. Jeho práce vystavovali aj na kolektívnych výstavách, sú publikované v odborných knihách, katalógoch a časopisoch.

Narodil sa v roku 1948, detstvo prežil v Žiline. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Spočiatku chcel byť maliarom. Študoval u profesora Jána Želibského. Až v treťom ročníku sa dostal ku grafike a ilustrácii. Od štvrtého ročníka začal navštevovať hodiny profesora Vincenta Hložníka. Napokon končil školu dvomi diplomovými prácami, jedna bola z odboru krajinomaľby a figurálnej kompozície, druhá z odboru knižnej ilustrácie a voľnej grafiky. Neskôr sa do školy vrátil. Albín Brunovský ho požiadal, aby viedol oddelenie knižnej ilustrácie a voľnej grafiky.

Od roku 1972 žije a tvorí v Bratislave. Venuje sa voľnej grafike, knižnej ilustrácii, maľbe, kresbe, exlibrisu, známkovej tvorbe. Vytvoril niekoľko plagátov, v roku 1979 výtvarne spolupracoval na animovanom filme režiséra Vladimíra Kubenku Povesť o láske. V oblasti voľnej grafiky pracuje najmä technikou leptu, ale tvorí aj v technike linorezu, litografie, serigrafie. Od roku 1990 pedagogicky pôsobí ako profesor na VŠVU v Bratislave. Vedie Ateliér voľnej grafiky a ilustrácie. Organizoval a viedol medzinárodné workshopy a prednášky vo Viedni, v Koldingu, Trieri, Macerate, Aténach, vo Vroclave, v Katoviciach, Tokiu či Tchaj-peji. Aj na Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) viedol workshop pre zahraničných ilustrátorov, viackrát bol členom jeho medzinárodnej poroty, tiež na Bienále grafiky v Brne, na Bologna Book Fair a iných medzinárodných podujatiach.

Ilustroval vyše 90 kníh. Za knihu Lewisa Carola Alica v krajine zázrakov má jediný na Slovensku ilustrátorského Oscara – Cenu Hansa Christiana Andersena za tvorbu pre deti (1988). Získal aj Cenu Grolier klubu, najstaršej a najväčšej bibliofilskej spoločnosti v New Yorku, ktorá slovenské vydanie tejto knihy vyhlásila za najkrajšie na svete. Ako ilustrátor vynikol originálnym kresliarskym prejavom v knihách Leteli sokoli nad Javorinou (Zlaté jablko BIB 1973) a Magalhãesova cesta okolo sveta (cena v súťaži Československé najkrajšie knihy 1979. Aj ďalšie jeho diela prinášajú výtvarnú virtuozitu, kultivovanú čistotu a výrazovú jednotu umeleckého názoru: Rytier Roland, (Zlaté jablko BIB 1975), Panenská veža na Devíne, V ríši víl a škriatkov a ďalšie.

 

Dušan Kállay patrí k vyhľadávaným ilustrátorom zahraničných vydavateľstiev, napríklad Ravensburger Verlag, Grimmpress Verlag, Albatros, Shinchosha Company, Fukuinkan Shoten. Spolu s manželkou ilustrovali jedinú kompletnú zbierku Andersenových príbehov. Do knihy vytvorili 765 obrázkov. Jeho knižné diela právom možno zaradiť medzi najvyspelejšie prejavy v tvorbe krásnej knihy celého povojnového vývinu slovenskej i svetovej knižnej kultúry.

Vernisáž: 9. 11. 2017 o 17:00 hod.
Trvanie výstavy: do 20. januára 2018