V košickom kine Úsmev sa bude opäť oslavovať Deň Zeme. Utorok, 23. apríla, bude venovaný prírode, ekológii a rôznym aktivitám, ktoré sa týkajú záchrany a starostlivosti o našu planétu. Pre návštevníkov kina Úsmev bude v tento deň pripravený workshop, infostánky, premietania filmov s ekologickou tematikou aj diskusia na témú znečisťovania prostredia, klimatických zmien aj v súvislosti s košickými reáliami. Účasť prisľúbili aj zástupcovia mesta.

V poslednej dobe sa v médiách objavuje čoraz viac článkov a informácií o tom, ako to má naša planéta spočítané a katastrofické vízie o apokalypse a nemožnosti zvrátenia tohto stavu sa na nás valia zo všetkých strán. Najhoršie na tom je, že o tejto beznádejnej budúcnosti nás neinformujú konšpirátori, ale vedci a odborníci. “Ako to s nami vlastne bude? Ako môžeme my sami prispieť k zvráteniu súčasného stavu? Akú úlohu v tejto rovnici hrajú politickí predstavitelia a korporácie? Aj o tom sa budeme na Deň Zeme v Úsmeve baviť prostredníctvom filmov či diskusie. Zároveň by sme chceli vzdať hold organizáciám a aktivistom v Košiciach, ktorí sa ekologickým otázkam neúnavne venujú a preto im ponúkame priestor na prezentáciu svojich aktivít prostredníctvom infostánkov,” uviedla Barbora Tóthová z Kina Úsmev.

Počas Dňa Zeme pripravuje Kino Úsmev spolu s organizáciou Fridays for Future Košice aj workshop na výrobu transparentov, ktoré môžu účastníci a účastníčky využiť počas Svetového štrajku za budúcnosť klímy. Ten sa bude konať o tri dni neskôr pri košickej Dolnej bráne.

Prvým z premietaných filmov bude Nebo a ľad oscarového režiséra Luca Jacqueta (známeho filmom Putovanie tučniakov). Vo svojom novom celovečernom dokumente Jacquet popisuje sériu dobrodružných ciest francúzskeho polárnika a vedca Clauda Loriusa za polárny kruh, ktoré viedli až k objaveniu a popísaniu javu, dnes dobre známeho ako „globálne otepľovanie“. Na príbehu odvážneho vedca a jeho prelomového objavu ukazuje režisér, aký dopad môže mať správanie človeka na budúcnosť našej planéty.

Druhým filmom bude exkluzívne slovenské uvedenie dokumentárnej snímky Vitajte v Sodome, ktorá si z minuloročného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava odniesla ocenenie za Najlepšie svedectvo o prírode.

Blízko Akkry, hlavného mesta Ghany boli donedávna nedotknuté bažiny. Dnes je to najväčšia elektronická skládka odpadu na svete. Je dokázané, že je to jedno z najviac jedovatých miest na planéte. Žije a pracuje tu okolo 6000 žien, mužov a detí. Nazývajú to Sodoma. Každoročne tu skončí približne 250 000 ton vytriedených počítačov, smartfónov, nádob s klimatizáciou a ďalších zariadení digitalizovaného sveta. všetky tieto zariadenia sú do Ghany odosielané nelegálne.

Dopyt v prvom svete pre najnovšie elektronické príslušenstvo exploduje. Výrobcovia vidia, že ich obraty dosahujú rekordné výšky. Počítače, televízory a notebooky sú už po krátkom čase „mimo“ a rýchlo sa zaraďujú medzi nevyžiadané. Stovky tisíc z nich skončia v Ghane, kde deti a mládež pracujú na čerstvom vzduchu a rozbíjajú tento elektronický odpad. V obrovských oblakoch tmavého čierneho dymu stúpajúceho do neba vznikajú nové suroviny. „Čistý“ obchod jedného človeka je dennou dávkou jedu iného človeka.

Medzi jednotlivými premietaniami bude v kinosále diskusia o znečisťovaní (aj košického) prostredia. Diskusiu bude viesť Martin Beličák (TUKE).


PROGRAM

  • 15:30 h - 17:00 h│WORKSHOP vyrábania transparentov na piatkový protest Fridays for Change!
     
  • 16:00 h - 19:00 h│Úsmev EKOZÓNA - stánky, kde sa môžu predstaviť rôzne občianske združenia venujúce sa ekológii
     
  • 17:00 h - 18:30 h│Premietanie filmu NEBO A ĽAD (Le glace at le ciel, Francúzsko, 2015)
     
  • 18:45 h - 20:00 h│Diskusia o znečisťovaní prostredia, klimatických zmenách a košickej realite
    Hostia: Zuzana Reveszová (Spolka), Helena Hlavatá (SHMÚ), Andrej Steiner (Karpatský rozvojový inštitút)
    Moderuje: Martin Beličák

     
  • 20:00h│Špeciálne premietanie filmu VITAJTE V SODOME ( Welcome to Sodome, 2018) - film
    premietame s anglickými titulkami.
FACEBOOK EVENT