Výstava CESTA NA MESIAC prostredníctvom vybraných fotografií, dobových predmetov, ako aj ich replík a faksimílií historických dokumentov, predstaví kľúčové okamihy kozmonautiky, ktoré viedli ľudstvo zo Zeme až na Mesiac. Už o pár dní totiž uplynie polstoročie, čo sa trojica odvážnych mužov vydala na nepochybne najúžasnejšiu výpravu ľudstva. Počas osemdňovej cesty, stovky tisíc kilometrov od domova, strávili dvaja z nich, Neil Armstrong a Edwin Aldrin, takmer celý deň na Mesiaci.

Dvadsiaty prvý júl 1969 sa zapísal do dejín ľudstva. Prvé kroky človeka počas 152-minútového výstupu na mesačný povrch pri televíznych a rádiových prijímačoch sledovali milióny obyvateľov Zeme. Prvý človek na Mesiaci, Neil Amstrong, vyslovil pamätnú vetu: „Je to malý krok pre človeka, veľký krok pre ľudstvo.“ Na povrchu Mesiaca odhalil aj pamätnú plaketu s nápisom: „Tu sa ľudia z planéty Zem prvýkrát dotkli nohami Mesiaca. Júl R. P. 1969. Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva.“ Za textom nasledovali podpisy členov posádky Apolla 11 a prezidenta USA, Richarda Nixona. Ten, krátko potom, čo astronauti vztýčili na Mesiaci americkú vlajku, prostredníctvom rádia posádke zagratuloval. Jednou z posledných úloh bolo rozloženie balíka prístrojov EASEP, ktorý pozostával z laserového kútového odrážača, slúžiaceho na presné zmeranie vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom, a seizmometra zachytávajúceho otrasy mesačnej pôdy. Necelých 22 hodín po pristátí odštartoval návratový stupeň lunárneho modulu Eagle z povrchu Mesiaca a zamieril k servisnému a veliteľskému modulu Columbia na obežnej dráhe Mesiaca, kde Armstronga a Aldrina čakal tretí člen posádky, Michael Collins. Stalo sa tak len čosi viac, než 65 rokov potom, čo sa lietajúci stroj bratov Wrightovcov vzniesol na vzdialenosť 259 metrov a letmých 59 sekúnd ponad pláž Severnej Karolíny. Odveký sen sa stal skutočnosťou. Človek sa prešiel po Mesiaci. Ak sme dosiahli toto, kde sú naše hranice?

,,Je to jedna z mala udalostí ľudskej histórie, ktorá dokázala v pozitívnom zmysle inšpirovať masy ľudí, a ukázať to najlepšie, čo je ľudstvo po technickej a organizačnej stránke schopné dosiahnuť. Odkaz ľudských výprav na Mesiac sa stáva čoraz aktuálnejším. Mal by nám byť príkladom práve teraz, keď sa s obnoveným záujmom obraciame späť k Mesiacu a ďalej k Marsu. Spoznajte najfascinujúcejší príbeh histórie ľudstva a vydajte sa spolu s nami za hranice Zeme ..." dodáva autor výstavy Pavol Horňák.

Termín konania výstavy: 17. júl – 8. september 2019výstava je predĺžená do 24. 11. 2019
Termín vernisáže: 16. júl 2019 o 17.00 hod. 
Usporiadateľ: autor výstavy Pavol Horňák a STM Košice
Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice

www.stm-ke.sk│FB: Slovenské technické múzeum // www.cestanamesiac.sk