Vydaj sa na cestu do nanosveta

Cesta od nanosveta je výstava plagátov a unikátnych snímok zo slovenských a zahraničných výskumných laboratórií a americkej siete NISE. Jej cieľom je rozvíriť záujem a spopularizovať túto perspektívnu oblasť vedy čo najširším skupinám od žiakov základných škôl až po dospelú odbornú a laickú verejnosť. Vernisáž výstavy sa bude konať 6. novembra o 17.00 vo Výmenníku Važecká na sídlisku Nad jazerom.

Výstava Cesta do nanosveta ponúka systematický pohľad na základné fenomény a javy v nanosvete v zrozumiteľnej reči. Ukazuje nástroje na ich skúmanie, základné výrobné postupy používané v nanotechnológiách, zaujímavé vlastnosti nových a netradičných materiálov, ale aj trendy v nanomedicíne či v nanoelektronike. Návštevníci sa vďaka nej dozvedia, v ktorých oblastiach každodenného života sa nanotechnológie využívajú. Všetky prezentované fakty sú doložené takmer dvoma stovkami unikátnych snímok získaných zo slovenských aj zahraničných výskumných laboratórií a americkej siete NISE (National Informal STEM Education Network), ktorá v USA zastrešuje nanoedukačné výstavy v múzeách a vedeckých centrách. Súčasťou budú aj praktické ukážky niektorých nanoexperimentov a nanomateriálov.

Čo je nanoveda?

Nanotechnológia je disciplína, ktorá sa zameriava na presnú manipuláciu s jednotlivými atómami a molekulami tak, aby vznikol nový objekt. Jde o využitie štruktúr a vlastností nanočastíc vo veľkosti 1-100 nm tj. 10-9 m (približne desať tisícina hrúbky ľudského vlasu). Táto vysoko moderná a prevratná technológia sa zaoberá štúdiom a používaním materiálov vo všetkých odvetviach ľudskej činnosti.

O iniciátorke výstavy

Iniciátorkou výstavy je Zuzana Tkáčová, ktorá vyštudovala umelú inteligenciu na TU v Košiciach. K nanotechnológiám sa prvýkrát dostala ako stredoškolská učiteľka v pilotnom európskom projekte NANOYOU (Nanotechnology for Youth). V rámci neho sa na školách v celej Európskej únii pripravovali a overovali učebné materiály a aktivity zamerané na nanovedu a nanotechnológie. Po skončení tohto projektu vyštudovala nanoedukáciu na Central Michigan University a bionanotechnológie na Universität Kaiserslautern. Na Slovensku v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom rozbiehala špecializované nanovzdelávanie učiteľov prírodovedných a technických predmetov. V súčasnosti pracuje na Ústave informatiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach ako expert pre didaktické inovácie v národnom projekte IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. 

Vernisáž: 6. november 2017 o 17:00
Trvanie výstavy: do 15.12. 2017 (každý pondelok a utorok od 17.00 do 18.30)

http://vymenniky.sk