Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

BUDÚCNOSŤ JE TERAZ 2019: ROK ROBOTA / YVES GELLIE (FR)

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Súčasná spoločnosť si kladie mnohé otázky o úlohe robotov v našej spoločnosti. Mnohé špekulácie a obavy sa objavujú v súvislosti s príchodom týchto “strojov”, ktoré jedného dňa budú schopné efektívne spolupracovať s ľuďmi.

Niektorí z nás sú už denne v kontakte s humanoidnými robotmi, malými plastovými bytosťami s mechanickými gestami a diabolskou inteligenciou. Vyzerá to ako budúcnosť, a predsa … už žijeme spolu….

Tieto nové vzťahy zaujímali Yves Gellie, ktorý v košickej Galérii Tabačka predstavuje projekt, zložený z 5 videí skúmajúcich spoločnú budúcnosť ľudí a strojov.

Yves umiestnil svoju kameru v domovoch dôchodcov, kde pacienti s demenciou, autizmom alebo alzheimerovou chorobou a mladí dospelí s autizmom alebo neurologickými poruchami, trávia časť svojho času so sociálnymi robotmi určenými na interakciu s ľuďmi. Každý z jeho filmov je na polceste medzi videoartom a dokumentárnym filmom. Dielo zaznamenáva prvé stretnutie medzi človekom a hovoriacim strojom. Rok robota nás stavia, ako pozorovateľov empatie, ktorú ľudia pre tieto humanoidné stroje ukazujú (videá podrobné opisujúcich prvé kontakty a dialógy medzi robotom s umelo vytvorenou autonómiou a ľudskými bytosťami, študuje fenomén kognitívnej disonancie, maličkého a tajomného relačného priestoru, ktorý sa odohráva medzi týmito dvoma aktérmi). Akonáhle v minulosti prvok prekvapenia a vedomí umelej povahy prevádzky robota, obyvatelia túžia vytvoriť intímne a trvalé väzby s ním.

Táto bola iniciovaná počas rezidencie umelca / výskumníka s Anne-Sophie Rigaud a Maribel Pino z laboratória Lusage, ktorí pracujú na vstupe sociálnych robotov do zdravia. Práve počas tohto pobytu Yves Gellie vyvinul pracovný protokol, ktorý mu umožnil preskúmať toto podivné a ťažké spojenie medzi človekom a umelým objektom / robotom.

Dvojročné natáčanie sa uskutočnilo v parížskych nemocniciach Broca a La Rochefoucauld, EPHAD Maison Ferrari de Clamart a centrá Weverbos a Toma Stena v Belgicku.


BUDÚCNOSŤ JE TERAZ 2019: ROK ROBOTA / YVES GELLIE (FR)

Vernisáž: 3.7. – 20:00
Trvanie výstavy: 4.7. – 2.8. 2019

Miesto výstavy: Galéria Tabačka
Otváracie hodiny (počas pracovných dní): 11:00 – 14:00 a 19:00 – 22:00

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Projekt a jeho aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

FACEBOOK EVENT

www.tabacka.sk│FB: Tabačka Kulturfabrik
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.