Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

1989 SAMETOVÁ REVOLUCE

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Výstava fotografií ,,DANA KYNDROVÁ: 1989 SAMETOVÁ REVOLUCE KONEC TOTALITNÍHO REŽIMU V ČESKOSLOVENSKU“

Termín konania: od 6. novembra do 31. novembra 2019
Vernisáž: 5. novembra 2019 o 16.30 hod.
Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice

Výstava ,,1989 SAMETOVÁ REVOLUCE, KONEC TOTALITNÍHO REŽIMU V ČESKOSLOVENSKU“ prezentuje ikonické fotografie 15 popredných českých fotografov: Radek Bajgar, Radovan Boček, Karel Cudlín, Přemysl Hnevkovský, Lubomír Kotek, Jaroslav Kučera, Michal Krumphanzl (CTK), Dana Kyndrová, Petr Matička (CTK), Roman Sejkot , Jan Šibík, Jan Šilpoch, Pavel Štecha, Jiří Všetečka a Miroslav Zajíc, ktorí zachytili prelomové okamihy československých novodobých dejín, keď po 40 rokoch skončila komunistická diktatúra: demonštrácia proti totalitnému režimu v roku 1988, Palachov týždeň v januári 1989 a 17. november 1989. Fotografie zachytávajú emotívnu atmosféru a nadšenie, ktoré naplnilo ponovembrové Československo.

,,Mnohé z týchto vynikajúcich fotografií sa časom stali legendárnymi a vďaka ich dokumentárnej i výtvarnej hodnote doslova vracajú naspäť do atmosféry, ktorá vtedy zavládla v celej spoločnosti. Súčasťou výstavy je súbor fotografií z odchodu sovietskych vojsk z územia Československa v rokoch 1990–1991, ktoré zamatovú revolúciu zavŕšil,“ dodáva kurátorka výstavy Dana Kyndrová.

DANA KYNDROVÁ (1955)
Dokumentárna fotografka, ktorá vyštudovala francúzštinu a ruštinu na Univerzite Karlovej v Prahe (1979). Desať rokov pôsobila na katedre jazykov strojnej fakulty CVUT a po novembri 1989 na katedre jazykov Akadémie múzických umení. Od roku 1992 je profesionálnou fotografkou. Žije v Prahe. Fotografovať začala v osemnástich rokoch a venovala sa čiernobielej fotografii. Usporiadala mnoho výstav doma i v zahraničí a vydala osem autorských publikácií: ,,Nepolepšitelná víra v lepší budoucnost“ (1998), ,,Per musicam aequo“ (1998), ,,Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ (2002), ,,Odchod sovetských vojsk z Ceskoslovenska“ (2003), ,,Podkarpatská Rus“ (2007), ,,Algerie-Togo“ (2009), spoločne so svojou matkou Libušou, ,,Rituály normalizace/ Ceskoslovensko 70. – 80. let“ (2011) a ,,Rusové… jejich ikony a touhy“ (2015). Získala množstvo ocenení v prestížnych fotografických súťažiach ako napr. Czech Press Photo či Fujifilm Euro Press Photo Awards. Okrem svojej vlastnej fotografickej tvorby sa v posledných rokoch začala venovať i organizačnej a kurátorskej činnosti v oblasti fotografie, za ktorú jej ,,Asociace českých profesionálních fotografu“ udelila titul „Osobnost české fotografie 2008“.


Organizátor: Český spolok na Slovensku, Český spolok v Košiciach, České centrum v Bratislava a STM Košice

www.stm-ke.sk│FB: Slovenské technické múzeum

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.