Ambíciou výstavy je na pozadí historického vývoja poštovej známky atraktívnou formou dokumentovať historické, politické, kultúrne a spoločenské súvislosti dejín spoločného štátu Čechov a Slovákov. Poštová známka je nielen nutný poštový poplatok, ale je považovaná za malý, vzácny dokument doby. Počas trvania Československa sa práve z poštových známok dajú „vyčítať “ významné a často i prevratné udalosti v dejinách oboch národov. Tieto jedinečné diela nesú na malej ploche vpísaný motív kultúrnej, hospodárskej či technickej úrovne krajiny. Tematické celky vyvážene dokumentujú historický vývoj od rokov 1914 – 1918 pred vznikom ČSR, obdobie spoločného štátu - československú známkovú tvorbu od roku 1918 do roku 1992, vrátane známok Slovenského štátu a Protektorátu Čechy a Morava, výber známok Slovenska a Českej republiky po roku 1993. Pozornosť je venovaná významným osobnostiam, predstaviteľom štátu, prezidentom, vede, technike, športu, dopravy, či letectva, ktoré si československá pošta v priebehu rokov pripomenula vydaním známok.

Na scenári výstavy pracovala Jana Žakarovská Ďuricová zo Slovenského technického múzea, ktorá považuje poštové známky „ ... za malé ale vzácne grafické umelecké diela. Špičkovú kvalitu československých známok dokazujú mnohé popredné umiestnenia v súťažiach, kde tradične patria k najlepším na svete. Je zaujímavé, že zberateľskú hodnotu poštových známok zvyšujú aj tlačové chyby, vďaka ktorým sa známky stávajú raritami a vlastne táto „chybotlač“ mnohonásobne zvyšuje ich cenu. Na výstave prezentujeme symbolických 1918 zaujímavých a cenných originálov poštových známok v zrkadle histórie “.

Dobovú atmosféru dotvárajú exponáty približujúce technickú základňu pošty, vybrané zo zbierkových fondov Slovenskej pošty a Slovenského technického múzea. Sú to trojrozmerné i plošné zbierkové predmety poštovej prevádzky, frankovacie stroje, poštové váhy, vzácne miniatúrne listové váhy, historický telefón, telegraf, diaľnopis, pečiatky, poštárske vrecia, osobná výbava doručovateľov.

V rámci Dní Českej kultúry výstavu usporiadali STM, Klub filatelistov 54-01 Košice a Český spolok v Košiciach. Výstavu podporilo OO CR VISIT Košice.

Autormi výstavy sú Mgr. Jana Žakarovská Ďuricová, Ing. Ján Marenčík, PhDr. Tichomír Kotek

Výstava sa bude konať v rámci Dni českej kultúry 2018.

Usporiadatelia: Český spolok v Košiciach, Klub fi latelistov 54-01 Košice a STM KE

Vernisáž: 25.102018. o 16:00 
Trvanie výstavy: do 28. febuára 2019 - výstava je predĺžená do 31. marca 2019

>> Panely 100 rokov Československa v poštovej známke <<

www.stm-ke.sk