Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

KEĎ SME BOLI DETI

09.08.2020 , Nedeľa, 10:00 - 16:00

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Unikátna výstava Keď sme boli deti vás prenesie do detských čias

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu Keď sme boli deti, ktorá predstaví detstvo 1. polovice 20. storočia až konca socializmu. Potrvá od 20. mája do 3. septembra.

Na výstave zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci možno vidieť rôzne hračky, detské a športové potreby z ľudového i meštianskeho prostredia a najmä z obdobia socializmu. „Či už sú to nočníky, hrkálky, dupačky, ale i detský ľudový odev.  Zaujímavosťou je aj detská námornícka blúzka zvaná „matrózka.“ Staré školské časy zase pripomenie lavica z 1. polovice 20. storočia, čítanky pre ľudové i základné  školy či zápisník iskier. Zo športových potrieb sú zastúpené staré detské lyže, sane, kolieskové korčule, trojkolka i bicykel,“ približuje autorka výstavy historička Kysuckého múzea v Čadci Andrea Paráčová. Nechýbajú ani kočíky pre deti i pre bábiky. „Máme tu tiež detský toaletný stolík z konca 19. a začiatku 20.storočia. Dievčatá zaiste potešia bábiky. Jedným z najstarších zbierkových predmetov na výstave je bábika s hlinenou hlavičkou v kašmírových šatách taktiež z prelomu storočí. Ďalšie sú z 20.tych rokov, celuloidové z 50. – 60.tych rokov, nechýbajú ani klasické chodiace socialistické bábiky. Pre chlapcov máme pripravené plechové modely bicykla, bicykla s kotlíkom, traktora Zetor i autodráhu. Zaujímavé sú rôzne spoločenské a stolové hry – najstarší je súbor hier zo 40.-50.tych rokov, skladačka z 50. -70.tych rokov, tiež tu možno vidieť kocky, domino, ruletu, malú zoológiu, elektronickú násobilku, detské náradie, malý nábytok pre bábiky, kuchynku, šijací stroj, hudobné nástroje a iné.“

Zaspomínať si môžete aj na plyšové hračky – mončičáky, ale nájdete tu aj plyšových macov zo 40.tych, 60.tych a 70.tych rokov.  Zaujímavosťou je aj hojdací koník, kohút či staré divadlo, ktoré nechýbalo v nejednej domácnosti. Milovníci knižiek si tiež prídu na svoje. „Nainštalovali sme aj staré rozprávkové platne, ale aj zberateľské  záležitosti ako albumy poštových známok, sklené guličky, či fenomén osemdesiatych rokov – céčka. Veríme, že výstave sa potešia nielen deti, ale aj ich rodičia a starí rodičia, zaspomínajú si na staré časy,  hračky a hry, ktoré ich sprevádzali detstvom,“ dodáva. Výstava je doplnená sprievodným slovom, fotografiami i rôznymi detskými riekankami, či vysmievankami.

www.kysuckemuzeum.sk

MIESTO A DÁTUM KONANIA
09.08. Nedeľa, 10:00 - 16:00, Kysucké múzeum, Moyzesová 50, Čadca,
10.08. Pondelok, 08:00 - 16:00, Kysucké múzeum, Moyzesová 50, Čadca,
11.08. Utorok, 08:00 - 16:00, Kysucké múzeum, Moyzesová 50, Čadca,
12.08. Streda, 08:00 - 16:00, Kysucké múzeum, Moyzesová 50, Čadca,
13.08. Štvrtok, 08:00 - 16:00, Kysucké múzeum, Moyzesová 50, Čadca,
Všetky termíny >>
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.