Za horami, za dolami
Tri storočia Slovákov vo Vojvodine

Vernisáž: 7. december 2017 o 17
Trvanie výstavy: do 27. 5. 2018

Po uvedení výstav venovaných Slovákom v Maďarsku a v Rumunsku, Slovenské národné múzeum nadväzuje na systematický výskum a sprístupňovanie života a kultúry Slovákov v zahraničí. Cieľom niekoľkoročného projektu Múzea Vojvodiny v Novom Sade je predstavenie hlavných charakteristík Slovákov v tejto oblasti ako dokladu ich vlastnej identity. Výstava, doplnená o archívne materiály a výtvarné diela, je ako multidisciplinárny projekt výsledkom práce tímu etnológov, historikov a historikov umenia. Prezentuje bohatstvo slovenského hmotného, duchovného a kultúrneho dedičstva v širších kultúrno-historických súvislostiach a približuje život slovenskej národnostnej komunity vo Vojvodine od čias jej príchodu z pôvodnej vlasti až do súčasnosti. 

Historická časť výstavy je venovaná príchodu Slovákov do novej vlasti, organizovaniu náboženského života a rozvoju školstva v 18. storočí. Tematické celky vypovedajú o rozvoji kultúrnych, hospodárskych a národnostných inštitúcií, predstavujú významné osobnosti z akademického, politického, kultúrneho a umeleckého života slovenského národnostného spoločenstva. Dôležitú časť tvorí téma politických a kultúrnych stykov Slovákov a Srbov na území dnešnej Vojvodiny. 

Prvky tradičnej kultúry približujú zbierkové predmety z etnologických zbierok Múzea Vojvodiny v Novom Sade z konca 19. a začiatku 20. storočia. Ako ukážky hmotnej kultúry, zakotvené v kontexte javov podstatných pre uchovávanie a pestovanie etnickej a lokálnej identity Slovákov, sú predstavené niektoré aspekty hospodárstva. Napríklad pestovanie chmeľu a konope, duchovná a obyčajová prax v ročnom a životnom cykle alebo tradičný odev a domáca textilná výroba.

Súčasťou výstavy je prezentácia slovenského insitného umenia z Galérie insitného umenia v Kovačici ako fenoménu, dobre známeho na medzinárodnej umeleckej scéne.

www.snm.sk