Od 14. marca do 24. júna 2018 sa v Galérii Nedbalka uskutoční výstava Vladimíra Kompánka, známeho slovenského maliara a sochára, laureáta mnohých významných ocenení, umelca, ktorý vo svojej tvorbe úmerne vyzdvihoval slovenského ľudového ducha a moderný posun v umení.

Na výstave Vladimír Kompánek – Rozpomínanie sú zastúpené diela zo zbierky Galérie Nedbalka, ktorých námety umelec čerpal zo spomienok na rodný Rajec, fašiangové potulky, zasnežené dedinky či momenty v maliarskom ateliéri. Tento prierez ukazuje charakteristické polohy Kompánkovej tvorby – rajecké tetky, maska turoňa a mačacie koledníčky, modelky, ženy v zovretí netvora a milujúce sa dvojice vo viacerých variáciách. Rozpomínanie je preňho kľúčom k výberu tém a k spôsobu zachytávania skutočnosti pretavenej do výtvarnej skratky.

Vladimír Kompánek (1927 Rajec – 2011 Bratislava) študoval od roku 1947 na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave na oddelení kreslenia a maľovania u prof. Gustáva Mallého, Jána Mudrocha a Kolomana Sokola. V roku 1949 nastúpil na novozaloženú Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave na oddelenie grafiky a krajinárskeho maliarstva (prof. Dezider Milly), neskôr prestúpil na štúdium figurálneho sochárstva k prof. Jozefovi Kostkovi. V roku 1957 sa podieľal na založení Skupiny Mikuláša Galandu, ktorá nadviazala na dielo najprogresívnejších umelcov slovenskej výtvarnej moderny – Ľ. Fullu, M. Galandu, C. Majerníka a M. A. Bazovského. Kompánek už počas štúdia sledoval dianie na európskej umeleckej scéne. Vo svojej tvorbe dokázal zachovať ľudovú povahu slovenskej krajiny a kultúry a zobraziť ju v modernom šate. Dominik Tatarka pomenoval jeho totemické sochy „drevené penáty“ a zdôraznil ich archetypálnu povahu. Po roku 1959 žil a tvoril v Bratislave, ale pravidelne sa vracal do rodného Rajca, ktorý v duchu nikdy neopustil.

Vladimír Kompánek – Rozpomínanie
Trvanie výstavy: 14. 3. – 24 . 6. 2018
Miesto: Galéria Nedbalka, Bratislava
Kurátor: Lucia Žilíková

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia