Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

V ÚSTRETY KRÁSE. TALIANSKA KRAJINA VO FOTOGRAFIÁCH

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s Centrom pre výskum a archiváciu fotografií (CRAF) v talianskom Spilimbergu a Nadáciou Archivio 3M v Miláne pripravil výstavu, ktorá zachytáva vývoj talianskej krajiny od päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia po súčasnosť.

Výber diel najvýznamnejších predstaviteľov talianskej fotografie vypovedá o vývoji Talianska na prelome dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia, jeho premenách, vzťahu medzi človekom a prírodou, prírodným a mestským prostredím. Fotografie, sú zároveň svedectvom o napĺňaní základnej zásady talianskej ústavy: „Štát [...] chráni krajinu a historické a umelecké dedičstvo národa" (čl. 9).

Pojem krajina zahŕňa nielen prírodné krásy (hory, moria, lesy, rieky), ale aj kultúrne dedičstvo (staroveké pamiatky, kostoly, kláštory, hrady, historické centrá, poľnohospodárske oblasti či prírodné územia meniace sa zásahmi človeka). Jeho súčasťou je aj súhrn tradícií a ľudových zvykov, celá sieť obcí a miest. Z tejto úvahy pramení poznanie, že územie Apeninského poloostrova, tak ako aj jeho spletité a mnohovrstevné scenérie, odráža výnimočné osudy samotného Talianska.

Na vystavené diela sa musíme "pozerať" ako na diela veľkých majstrov krajinomalieb minulých storočí. Treba ich vnímať s vedomím, že krása krajiny, je podľa významného talianskeho filozofa, humanistu a historika Benedetta Croceho, základnou a najvyššou hodnotou. Na pochopenie krajiny nestačí len zrak, je potrebné sa preniesť do vnútorného sveta, ovládaného zmyslami a predstavivosťou.

Trvanie výstavy: od 5. 6. 2019 do 15. 9. 2019
Miesto: Sídelná budova, Vajanského nábrežie 2

Otváracie hodiny
Júl – august

Otvorené denne okrem pondelka
Utorok, streda, štvrtok, piatok a nedeľa  9.00 - 17.00 h, posledný vstup 16.30 h
Sobota od 10.00 do 18.00 h, posledný vstup 17.30 h
September – jún
Otvorené denne okrem pondelka od 9.00 - 17.00 h, posledný vstup 16.30 h

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.