Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 - 1945) sa narodil v židovskej rodine v pruskom meste Usch. V rokoch 1913 - 1917 študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Budapešti odbor sochárstvo. Po vojne pokračoval v štúdiách v Berlíne, pravdepodobne na súkromnej akadémii.

Výstava sa odvíja na pozadí príbehu neobyčajnej akvizície - daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana. Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 - 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora. Maľby, kresby, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače nám spolu s fascinujúcim príbehom prinášajú aj nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby.

Samostatná výstava vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústredí sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. Skice, kresby a grafiky dopĺňajú vrcholné maliarske diela v niekoľkých tematických líniách, ktoré poskytujú divákovi kľúč na čítanie maliarovej tvorby aj doby, keď vznikala. Prezentuje unikátne a z veľkej časti nikdy nevystavené diela medzivojnového expresionistu európskej dôležitosti, ktorý napriek svojmu predčasne ukončenému životu priniesol do slovenského umenia závan medzinárodného umeleckého myslenia.

Kurátorky: Lucia G. Stach, Alexandra Homoľová
Otvorenie výstavy: 20. 6. 2019 o 18.00
Trvanie výstavy: 20. júna 2019 - 10. novembra 2019
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00
Miesto: Esterházyho palác – 3. poschodie, Bratislava


Arnold Peter Weisz-Kubínčan. Poľovné psy. Okolo 1940