Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

TEKUTÉ OBZORY

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Výstava Tekuté obzory prináša pohľad na výstavbu veľkokapacitných vodných priehrad za posledných päť desaťročí skrze diela šiestich súčasných umelcov, rovnako ako i archívnych materiálov. V priebehu dvadsiateho storočia hrali priehrady úlohu sprostredkovateľov modernizácie v zmysle výroby elektrickej energie nevyhnutnej pre spriemyselňovanie, ako aj pre domácnosti s modernými spotrebičmi, prípadne ako bezpečné a spoľahlivé zásoby pitnej vody. Výstava sa však zameriava na temnejšiu stránku tejto modernizácie, a to na cenu, ktorá sa za tieto priehrady zaplatila v podobe vysídlenia rôznych komunít, straty kultúrneho dedičstva a dopadov na životné prostredie.

História modernizácie samotného Slovenska je úzko spätá s výstavbou priehrad, ktorá pretrvávala počas meniacich sa politických režimov. Začínajúc počas Rakúsko-Uhorskej monarchie, výstavba pokračovala za prvej Československej republiky, Slovenského štátu a socialistického Československa, až po samostatné Slovensko v 90. rokoch 20. storočia, kedy bol dokončený ambiciózny projekt vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros zosobňujúceho “maják” nového nezávislého národa. Kým v mnohých krajinách rozvinutého sveta, ako je USA alebo Francúzsko, sa viaceré priehrady za posledné roky vyraďovali z prevádzky, aby sa do riek mohla vrátiť divoká fauna, v rozvojových krajinách naďalej vyrastajú nové gigantické priehrady, často vyvolávajúce cezhraničné konflikty medzi krajinami, cez ktoré dané rieky pretekajú. V mnohých prípadoch, ako preukazuje aj výstava, platia najvyššiu cenu v mene pokroku a „spoločného dobra“ najmä národné a etnické menšiny, ktoré sú s príchodom modernity konfrontované tým najrušivejším spôsobom.

Vychádzajúc zo všadeprítomnej stavby priehrad výstava uvažuje o technokratickej vízii pokroku ako o samotnej podstate modernity skôr než len ako o jej vedľajšom produkte. V tejto desivej vízii sa panenské ekosystémy, starobylé dedičstvo a domorodé komunity redukujú na „vedľajšie škody“ a ponárajú pod šíry tekutý obzor. Avšak skutočnosť, že mohutné priehrady sa stavajú po celom svete, zároveň umožňuje nové dialógy a možné gestá solidarity medzi miestami a komunitami, ktoré sú predmetom vystavených umeleckých diel. Výstava je teda okrem iného i pokusom načrtnúť zdieľanú históriu a možnú budúcnosť naprieč danými miestami, ktoré sa kvôli značným vzdialenostiam len zriedka vídajú vo vzájomných vzťahoch a v širšom kontexte.
Zúčastnení: Anca Benera & Arnold Estefan, Ali Cherri, Elle Márjá Eira & Mai-Lis Eira, Lucia Nimcová, dokumenty z archívu Mikuláša Hubu o vodnom diele Gabčíkovo–Nagymaros a z Archívov protestného hnutia proti prehradeniu vodného systému Alta-Kautokeino (Alta múzeum, Nórsko)

Kurátor: Rado Ištok

Vernisáž: 10. apríl 2019 o 18:00

Po vernisáži sa uskutoční performance: Yoik od Elle Márjá Eira o 18:30

Poďakovanie: Ronald Doboš, Mikuláš Huba, Jana Kapelová, Mira Keratová, Radu Leşevschi, Martin Piaček, Anna Sopková, Bohuš Vilím. Sochy boli pre inštaláciu zapožičané od reštaurátorov Bohuša Vilíma a Ronalda Doboša.

Miesto: tranzit.sk, Beskydská 12, Bratislava
Otvorené: Streda – Piatok 14-19:00, Sobota 13-18:00

Z VIEDNE AUTOBUSOM NA VERNISÁŽ ZADARMO:
ERSTE Foundation ponúka bezplatnú cestu autobusom z Viedne do Bratislavy a späť. Pre registráciu a podrobné informácie prosím nasledujte tento link. /Streda, 10. apríla 2019/

Hlavným partnerom iniciatívy tranzit je Nadácia ERSTE.

Tento projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.


Rado Ištok je slovenský kurátor, výskumník a redaktor žijúci v Štokholme. V súčasnosti je kurátorom rezidencií a výstavy v Umeleckej kolónii v Nide (Litva) v rámci EÚ projektu "4K: Od konfliktu k pohostinnosti skrz kreativitu a kultúru" (2018-2020), a v spolupráci s Marie-Louise Richards a Natáliou Rebelo vedie výskumný projekt "Priestory starostlivosti, neposlušnosti a túžby" (2018-2020), ktorý je podporený z výskumného fondu Kráľovského inštitútu umenia v Štokholme.
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.