Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

ROZŠÍRENÉ AUTORSTVO

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Festival Sensorium oslovil dizajnéra a umelca Matthewa Plummera Fernandeza, aby svoju tvorbu a výskum prezentoval v priestoroch galérie Satelit.

Autorov súčasný výskum sa prekrýva s ústrednou témou aktuálneho ročníka festivalu Sensorium „Rozšírená myseľ“, čo sa odrazilo aj na koncepcii výstavy. Plummer Fernandez sa v dizertačnom výskume i v umeleckej tvorbe zaoberá prepojením dnešného človeka so softvérovou automatizáciou.

Stredobodom výskumu Plummera Fernandeza je autorstvo pod vplyvom výpočtovej techniky a automatizovaného (znovu)skladania. Táto výstava prezentuje jeho prácu v kontexte rozšírenia ako tvorivého princípu, a zároveň odhaľuje nové podoby autorstva, ktoré prináša súčasné umenie tvorené s pomocou počítača.

Tieto metódy sa odrážajú v samotnej koncepcii výstavy tak, že umelec použil na usporiadanie jednotlivých exponátov v priestore galérie algoritmus.

Výstava je súčasťou programu festivalu Sensorium, ktorý sa uskutoční 7 – 9. júna v Pistoriho Paláci a v centre mesta Bratislava. Sensorium je najväčším festivalom digitálneho umenia a kultúry na Slovensku. Pre ročník 2019 si kurátori zvolili tému „Rozšírená myseľ“ za optiku, ktorou skúma, ako umelci, dizajnéri a technológovia narábajú s pojmom rozšírenia ako tvorivého princípu.


BIO

Matthew Plummer Fernandez je britsko-kolumbijský umelec, tvoriaci sochy, softvér, online intervencie a inštalácie, často aj ich prepojenia. Produkuje a reflektuje v súvislosti so súčasnými sociálnymi a výpočtovými prepleteniami a konfiguráciami. Je absolventom Royal College of Art, 2009 a držiteľom doktorátu na Goldsmiths, University of London. Je iniciátorom populárneho blogu Algopop o algoritmoch v každodennom živote. Jeho práca bola rozsiahlo prezentovaná, vrátane sólových vystúpení v iMal v spolupráci s JODI a Nome Gallery v Berlíne. Jeho diela boli zakúpené centrom Pompidou v Paríži, a objednané V & A v Londýne. V súčasnosti ho zastupuje Nome Gallery a je rezidentom v Somerset House Studios.
www.plummerfernandez.com

Lucia Dubačová a Philo van Kemenade sú zakladateľmi festivalu Sensorium kde sú kurátormi inštalácií, vystúpení a prednášok medzinárodných umelcov a dizajnérov, ktorí aplikujú kreatívne technológie vo svojej práci. V doterajších troch edíciách festival organizoval inšpiratívne prednášky o úlohe kreatívcov v súčasnej kultúre, prezentoval premiéry výstav začínajúcich regionálnych dizajnérov a vzdelával publiká o výpočtových, dizajnových technikách prostredníctvom praktických workshopov. V ich dizajnovom štúdiu Unfold Collective, Lucia Dubačová a Philo van Kemenade využívajú kreatívne technológie pre tvorbu diel, ktoré existujú na prieniku digitálnych a fyzických médií. Pracovali s medzinárodnými klientmi vrátane Warwick University, Goetheho Inštitút, Slovenská Národná Galéria, UK National Film & TV School a medzinárodný filmový festival v Bergene.
www.sensorium.is


ROZŠÍRENÉ AUTORSTVO
Miesto:
Satelit, galéria dizajnu SCD, Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10, Bratislava
Otváracie hodiny: utorok 10.00 – 18.00, streda – nedeľa 13.00 – 18.00
Trvanie: 11. apríl – 8. jún 2019
Vernisáž: 10. apríl (streda) o 18.00

Kurátori: Lucia Dubáčová a Philo van Kemenade
Grafický dizajn: Martin Pyšný

Organizátori
Slovenské centrum dizajnu
Satelit, galéria dizajnu SCD
Sensorium Festival

Generálny partner SCD: J &T Banka
Partner výstavy: Bratislavský samosprávny kraj
Hlavný mediálny partner SCD: Designum
Mediálni partneri SCD: Artplan, BKIS, Citylife, Designby, Kam do mesta, Obchodnaulica.sk, RTVS: Rádio_FM

Viac info: https://www.scd.sk/?vystavy-satelit&sprava=rozsirene-autorstvo

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.