Po prvýkrát si publikum bude môcť pozrieť doteraz nevystavené, znovuobjavené poklady židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku, pochádzajúce z cennej zbierky historicky prvého židovského múzea na našom území, ktoré fungovalo od roku 1928 až do druhej svetovej vojny v Prešove. Priekopnícke múzeum bolo jediným svojho druhu v dejinách Slovenska až do 90. rokov minulého storočia. Založil a riadil ho vášnivý zberateľ Eugen Bárkány, ktorému bola venovaná minuloročná výstava.

Jeho zbierka, ktorá obsahovala asi 1500 predmetov, predstavuje prvý veľkolepý príspevok k záchrane židovského kultúrneho dedičstva u nás. Zaujímavosťou je, že zbierka akoby zázrakom prežila holokaust a dnes predstavuje cenné historické a vizuálne svedectvo o stratenom svete predkov.

Táto kolekcia predstavuje ozajstný klenot medzi európskymi zbierkami judaík. Aj preto pre výstavu zvolili príznačný názov Poklady Židovského múzea v Prešove, ktorá predstaví až 70 unikátnych predmetov, ako napríklad unikátne papierové vystrihovačky, amulet pre rodičku, zriedkavé tlače, malebné kresby, portréty rabínov a židovských manželských párov, ale aj fotografiu prezidenta T. G. Masaryka s jeho autogramom darovaná múzeu, či mikrografie a vzácne grafické listy, historické mapy, panorámy Jeruzalema, zobrazenia Chrámu či ďalších svätých miest.

Trvanie výstavy: 14. 6. - 6. 10. 2019
Otvorené: piatok a nedeľa 10.00 - 16.00

K výstave vychádza výpravná 200-stranová slovensko-anglická publikácia zahŕňajúca štúdie medzinárodného výskumného tímu o histórii, fungovaní a zbierke prvého židovského múzea na Slovensku. Radi Vám ju venujeme počas tlačovej konferencii.

www.synagogue.sk


Mapa Svätej zeme © Židovská náboženská obec Prešov