Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
UDALOSŤ

PODUJATIA PRI PRÍLEŽITOSTI MEDZINÁRODNÉHO DŇA PAMIATKY OBETÍ HOLOKAUSTU

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

27. januára si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, ktorý ustanovilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 na pamiatku vyslobodenia nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Na tento rok pripadá 75. výročie tejto udalosti. Bývalý koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau sa stal najznámejším nepriateľským symbolom pamiatky holokaustu a genocídy iných národov a skupín. Spolu s tisíckami hrobov, pamätníkov a pamätných miest po celom svete pripomína ukrutné zločiny, no zároveň vzdáva česť pamiatke obetí.

V tábore Auschwitz-Birkenau bolo zavraždených 1 – 1,5 milióna ľudí vrátane okolo milióna Židov. Mnohí z nich boli občanmi Poľskej republiky. K teroru dochádzalo aj na území stovky ďalších koncentračných táborov v Nemecku, jeho spojeneckých štátoch a na územiach, ktoré Nemecko okupovalo; v getách a počas popráv na uliciach mnohých európskych obcí a miest. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo 6 miliónov Židov.

Pri príležitosti 75. výročia vyslobodenia nemeckého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau a Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu pripravil Poľský inštitút v Bratislave koncom januára niekoľko podujatí – výstavu, koncert populárno-náučnú prednášku a prezentáciu:
 

 • Od 27. 1. │ Vyhladenie európskych Židov
  Výstava v Neformálnej galérii Poľského inštitútu (okná od Klobučníckej ul.) s názvom Vyhladenie európskych Židov, ktorú pripravilo Oddelenie Inštitútu národnej pamäti v Lodži, prezentuje prípravu a realizáciu zločinu holokaustu, ktorého sa dopustilo Nemecko na Židoch bývajúcich v Európe. Približuje rôzne formy prenasledovania, tvorenie a likvidáciu get, vyhladzovanie ľudí v koncentračných a vyhladzovacích táboroch, ale aj ozbrojený odpor židovského národa. Výstava potrvá do 17. februára.
   
 • 27. 1. / 18:00 │ Vechi Acum: Koncert klezmer hudby
  Na koncerte klezmer hudby v galérii Poľského inštitútu v Bratislave sa predstaví poľská kapela Vechi Acum z Krakova. Kvarteto zahrá v zložení: Barbara Motyka (husle/spev), Michał Matuszewski (akordeón, spev), Dominik Pietraszek (husle) a Wojciech Chlanda (kontrabas).
   
 • 28. 1. / 17:30 │ Vyhladzovanie Židov a komiks
  Holokaust a vyhladzovanie iných národov v komiksoch poľských a zahraničných autorov

  Téma vyhladzovania Židov a iných národov sa často objavuje v literatúre, filme, divadle či opere. Len málo osôb si však pamätá, že tento motív sa objavil v komiksoch už počas vojny. Prvý známy komiks s dejom odohrávajúcim sa v nemeckom koncentračnom tábore vznikol už v roku 1942. Následne túto tému na propagandistické účely využívali tvorcovia komiksu s americkými superhrdinami. Po skončení vojny vznikli na celom svete, ale aj v Poľsku mnohé obrázkové príbehy venované holokaustu a vyhladzovaniu iných spoločenských skupín. Išlo o autobiografické či biografické, vzdelávacie a osvetové komiksy, ale tiež zo sveta fantastiky. Ich dôležitosť a význam potvrdzuje cena Pulitzer udelená americkému autorovi Artovi Spiegelmanovi za komiksový príbeh Maus.
  Prednáška a prezentácia sa uskutoční v slovenčine.

www.polinst.sk│FB: Poľský inštitút v Bratislave

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.