Kurátor: Jana Babušiaková
Miesto: Galéria ABC, Baštová 6/B, Bratislava
Otvorenie: 28. januára 2020 o 18.00 hod. FACEBOOK EVENT
Trvanie: 29. januára - 11. marca 2020

Azda najbanálnejším príbehom o boji silného a slabého, o obeti a predátorovi, je bájka o vlkovi a zajacovi. Tento zdanlivo jednoduchý kontrast Pavlovi Trubenovi poslúžil na demonštráciu aktuálnej polarizácie spoločnosti, ako aj populizmu a jednoduchých emócií vládnucich vo verejnom priestore, ktoré sú konfrontované s (ne)presvedčivými reálnymi faktami a dátami. Veď v súboji vlka a zajaca presne vieme, komu držať stranu. Alebo nie?



Vizuálny umelec Pavol Truben vo svojich dielach často pracuje s tematikou neprehľadnosti a dezorientácie, pričom skúma možnosti poznania a ohýbania reality v súčasnom svete. Reaguje na aktuálne spoločenské i politické dianie a  siaha po univerzálne známych symboloch, ktoré napĺňa novými obsahmi. Vychádza pri tom z množiny údajov, ktoré je o danej problematike možné získať, avšak nesnaží sa ich ilustrovať ale tematizovať samotné uvažovanie o nich v rámci kritického umeleckého diskurzu.

Vo svojich kresbách a grafikách Truben narába so skutočnými dátami, ktoré sa vzťahujú k výskytu a správaniu populácie vlkov a zajacov v našom stredoeurópskom regióne. Tieto dáta prevádza do kartografických zvieracích obrazcov a následne dopĺňa o kresby kultových popkultúrnych postavičiek seriálu No počkaj, zajac! Vytvára tak ilúziu dvoch proti sebe stojacich táborov, ktoré zas v dalších dielach strácajú jasné obrysy. Obraz vlka a zajaca prerastá v jedno a nie je viac možné zistiť, ktorý je ktorý a už vôbec nie dopátrať sa kto z nich je obeť a kto útočník.

Pavol Truben (1985)
Pavol Truben ukončil v roku 2017 doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre grafiky a iných médií. Počas štúdia absolvoval zahraničnú stáž na École Estienne v Paríži. Vystavuje od roku 2006, pričom má za sebou viac ako 30 skupinových výstav na Slovensku aj v zahraničí (Bratislava, Košice, Plzeň, Katowice, Štokholm, Rím, Viedeň, Tokio, Vilnius, Budapešť) a 6 samostatných výstav na Slovensku, v Rakúsku a Maďarsku. Za svoju tvorbu získal cenu Martina Benku, Cenu Budapeštianskej galérie Arte na XXV. trienále súčasnej grafiky, Cenu výtvarnej kritiky na XVll. trienále súčasnej Slovenskej grafiky, Cenu rektora VŠVU za najlepšiu diplomovú prácu a stal sa finalistom v kategórii Inštalácia, socha a performance na Celeste Prize 2013 v Ríme. Žije a pracuje v Bratislave a okrem výtvarnej tvorby sa venuje aktivitám občianskeho združenia Ultrafialová, ktoré rieši praktické otázky života výtvarníka a komunikácie výtvarného umenia.

www.pavoltruben.eu

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia