Viera Čepcová / šperk, Peter Čepec / olejomaľba,Peter Ďurík / výtvarná typografia
Výber z tvorby.

Trvanie výstavy: 5. 12. 2017 – 25. 3. 2018 
Otvorené denne mimo pondelka od 14.00 h do 18.00 h (alebo na požiadanie)

VIERA ČEPCOVÁ (*1957) – lektorka, výtvarníčka a riaditeľka firmy TYPOARS, s.r.o. (komplexné služby pre polygrafiu) absolvovala SPŠ grafickú v Bratislave. Venuje sa výtvarnej činnosti v oblasti keramiky, drotárstva a šperkárstva, ako i lektorskej činnosti v oblasti výtvarných a umeleckých remesiel. Spolu s priateľmi založila v roku 2005 o.z. Združenie deti a umenie, v rámci ktorého v Galérii TYPO&ARS zorganizovala doteraz 797 tvorivých dielní pre deti a kurzov tvorivosti pre dospelých, zameraných nielen na rozvoj tvorivého myslenia a tvorivej činnosti, ale aj na zachovanie kultúrneho dedičstva a rozvoj tradičných umeleckých remesiel. Do tvorivých dielní zapája aj zdravotne postihnuté deti s cieľom rozvoja ich psychiky a motoriky, ako aj ich lepšieho začlenenia do kolektívu. V roku 2008 získala ocenenie od Slovenskej humanitnej rady za realizáciu art-terapií pre zdravotne znevýhodnených spoluobčanov.

PETER ČEPEC (*1954) – výtvarník, typograf a galerista. Absolvovent SPŠ grafickej a Univerzity Komenského. Zakladateľ firmy TYPOARS (1990) a niekoľkých výtvarných združení. Venuje sa olejomaľbe, keramike, počítačovej grafike a výtvarnej typografii. Svoje práce prezentoval na 160 výstavách ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Obrazy má roztrúsené vo viacerých súkromných zbierkach na Slovensku, v Česku, Belgicku, Bulharsku, Francúzsku, Kanade, Luxembursku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Španielsku, v USA a Vatikáne. V roku 1995 spolu s manželkou založil Galériu TYPO&ARS, ktorú doteraz vedie. Na 97 výstavách (z toho 34 medzinárodného charakteru) vystavil práce 166 výtvarníkom z 11 krajín, jeho zásluhou sa galéria začlenila medzi významné galerijné inštitúcie Slovenska. Za svoju prácu na poli šírenia výtvarnej kultúry spolu s manželkou získal od primátora mesta Bratislavy ocenenie „Senior roka 2017“.

PETER ĎURÍK (*1947) – výtvarník a typograf, absolvent SŠUP v Bratislave je zakladateľom legendárnej Skupiny 29 (Červený, Ďurík, Lipták, Longauer, Kuric), ktorá 2. mája 1966 svojou výstavou na plote za prvomájovou tribúnou na námestí SNP vstúpila do povedomia nielen širokej kultúrnej verejnosti, ale aj ŠTB. Ale Ďurík je predovšetkým typograf – v tom najpravejšom slova zmysle, ktorý v sebe snúbi a pretavuje znalosti sadzača, výtvarníka, grafického a knižného úpravcu – typograf klasického dyrynkovského typu. Svoje krédo presne formuloval neskôr (už v počítačovej ére) v ankete o novej typografii pre časopis Designum: „Považujem sa za typografického puritána. Aj napriek tomu ma ustavične provokujhe práca s textom „na hrane“. Na hrane orezu knihy, na hrane roky pestovanej knižnej estetiky až na hrane čitateľnosti. Myslím si, že vhodne upravený text môže zároveň ilustrovať svoj obsah“. Doteraz navrhol okolo 570 obálok, väzieb, polepov vrátane grafických úprav kníh, bibliofílií, katalógov, kalendárov a príležitostných tlačí – merkantilu, nerátajúc stovky edič¬ných obálok učebníc pre stredné zdravotnícke školy, lekárske fakulty a Hálkovu zbierku. Za svoje práce získal či už doma, alebo v zahraničí viacero ocenení.

Výstava potrvá do 25. marca 2018, otvorená je denne okrem pondelka a sviatkov od 14.00 h do 18.00 h, vstup voľný.


Viera Čepcová: Krajina prekvapení, kombinovaná technika


Peter Čepec: Písmo I., olejomaľba


Peter Ďurík: logotypy