Výstavou Nezávislí si Poľský inštitút v Bratislave pripomína 100. výročie znovuzískania nezávislosti Poľska, prezentuje diela zakladateľa poľskej grafickej školy drevorytu Władysława Skoczylasa (1883 – 1934) a jeho dvoch žiakov Pawla Stellera (1895 – 1974), Tadeusza Cieślewského (1895 – 1944) zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Obdobie pôsobenia dnes známych poľských grafikov a maliarov sa viaže k dejinám medzivojnového Poľska a dokazuje tak vplyv politickej nezávislosti na umenie.

Výstava prezentuje vizuálne príťažlivé, tematicky rôznorodé grafické prístupy kľúčových osobností poľskej grafiky. V súčasnom pohľade fascinujú diela príťažlivou vizualitou, precíznou prácou s grafickou tlačou, ktorá je už v dnešnej dobe pomerne ťažko dosiahnuteľná. Fascinujúce sú aj reminiscencie na históriu mýtizovanú v národných kultúrach Poľska aj Slovenska na príklade „jánošíkovskej tematiky“, zároveň na históriu vecnú v prípade témy pohľadov na veduty Varšavy ako dokumentácie zaniknutého urbánneho sveta.

Tento rok Poľsko žije oslavami stého výročia nadobudnutia nezávislosti. Výstavná zápožička zo Slovenskej národnej galérie zároveň pripomína 25 rokov poľsko-slovenskej spolupráce. Výstava je súčasťou osláv znovuzískania nezávislosti Poľska a programu: niepodlegla.gov.pl.

Kurátorka: Ivana Moncoľová