I feel weird again (modelovaná realita II.)
 
Vystavujúci umelci: Radek Brousil a Jan Pfeiffer, Michaela Knížová, Maroš Rovňák, Tereza Zelenková
 
Kurátorka výstavy: curated by Ivana Komanická
 
Otvorenie výstavy | Streda, 8.11.2017, 19.00
Preview od 17.00
Trvanie výstavy 9.11.2017 – 13.1.2018
 
Umelci a umelkyne pracujúce v médiu fotografie využívajú objektív dejín a reflektujú minulé udalosti, mytológie alebo storočie trvajúce umelecké tradície. Je umelec znova „padlým estétom“ a „univerzálnym schizofrenikom“ nachádzajúcim v materialite obrazu a znaku hlbšiu interpretačnú skúsenosť? Výstava vedie paralely k fin de siècle, ktorý bol okrem iného tiež odpoveďou na technologické zmeny a kritikou materializmu, buržoáznej spoločnosti a liberálnej demokracie, obdobím prelomu, ako ho zažívame dnes.



Radek Brousil (1980), absolvent UMPUM Praha, laureát Ceny Oskára Čepana 2015. Pre jeho tvorbu je charakteristická reflexia fotografických postupov a techník s dôrazom na historické, politické a rodové aspekty média fotografie. Jeho tvorba expanduje smerom k objektu a inštalácii.

Ján Pfeiffer (1984), absolvent AVU Praha. Pre jeho konceptuálny umelecký program je zásadný komplexný symbolický systém, odkazující k socio-kultúrnym, mytologickým, náboženským a historickým väzbám, konkrétnym situáciám a priestoru, v ktorom a s ktorým pracuje.

Michaela Knížová (1982), absolventka FU TUKE, pracuje v médiu fotografie. Svoju tvorbu charakterizuje slovami: „Pracujem väčšinou s mojou osobnosťou a s mojím telom, za použitia autoportrétov vyjadrujúcich moje umelecké zámery. Témy sú často spojené so zabudnutými príbehmi alebo s tmavou paranormálnou feminitou, ktorá je naplnená symbolizmom klasickej rozprávky a tradičnými prírodnými ľudovými mýtami."

Maroš Rovňák (1972), absolvent VŠVU Bratislava, finalista Ceny Oskára Čepana 2002, intermediálny umelec a performer. Vo svojich angažovaných výstupoch provokatívnym spôsobom otvára citlivé témy týkajúce sa rodovej identity, náboženstva, politiky, sociálnej izolácie, bytia a v neposlednom rade i smrti.

Tereza Zelenková (1985), absolventka Royal College of Art London, finalistka Unseen Talent Award 2016, pracuje prevažne s tradičnou čiernobielou fotografiou a vytvára série založené na efemerálnych a poetických vzťahoch medzi jednotlivými fotografiami. Vo svojej práci sa často zaujíma o mytológie, ktoré obklopujú konkrétne miesta alebo ľudí, spájajú fakty a beletriu a skúma limity samotnej fotografickej reprezentácie.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
V spolupráci s České centrum Bratislava

www.krokusgaleria.sk