Predstavenie skupiny japonských bubeníkov MEJIRODAI TAIKO GROUP

Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej republike si Vás s radosťou dovoľuje pozvať na mimoriadne predstavenie tradičných japonských bubnov, ktorý organizujeme v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.
 
V rámci snáh na prehĺbenie záujmu a pochopenia Japonska a jeho kultúry Slovákmi, priblíži koncert čaro japonskej a európskej hudby prostredníctvom tradičných japonských bubnov „taiko“ v podaní poloprofesionálnej bubeníckej skupiny MEJIRODAI TAIKO z oblasti Tokio – Hachioji.

Základné informácie o podujatí:
Termín konania: 27. marec 2019 (streda) o 19.00
Miesto konania: Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Laurinská 20, Bratislava
Organizátori: MEJIRODAI TAIKO v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v SR a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom
Vstupné: 8 €
Predaj vstupeniek:
  • Online na www.mdpoh.sk
  • V pokladni MDPOH, Laurinská 19, 811 01 Bratislava - utorok a štvrtok od 13:00 – 18:00 h,
  • Hodinu pred predstavením, pokiaľ nie je vypredané. mdpoh@mdpoh.sk , tel. č.: +421 2 59 103 134 alebo na stránke mdpoh.sk
  • Informácie a skupinové objednávky: mdpoh@mdpoh.
FACEBOOK EVENT

O účinkujúcich:
 
MEJIRODAI TAIKO je formácia zaoberajúca sa hrou na tradičné japonské bubny taiko. Vek jej členov sa pohybuje medzi 6 a 90 rokov. Skupina aktívne prispieva k prenosu a zachovávaniu tradície hry na bubny taiko z generácie na generáciu.
 
Vystupujú nielen vo svojej domovskej oblasti Tokio – Hachioji, ale i v ďalších japonských mestách i zahraničí.

V roku 2019 okrem Bratislavy vystúpia i v susednom Rakúsku. V oboch krajinách publiku priblížia umenie hry na tradičné japonské bubny - taiko.
 
O bubnoch taiko:
V japončine taiko v doslovnom preklade znamená „bubon“. Termín však označuje i japonské bubnovanie známe ako kumi-daiko. Bubny taiko sú po stáročia nedielnou súčasťou japonskej kultúry. Používali sa už v dávnych dobách nielen pri vojenských ťaženiach, budhistických a šintoistických obradoch (kde boli považované za posvätný hudobný nástroj), ale i na cisárskom dvore. Rovnako tak sa s nimi už po stáročia stretávame i v ďalších oblastiach života Japoncov, či už sa jedná o poľnohospodárstvo alebo divadlo. Umenie kumi-daiko, predstavenie viacčlenného bubeníckeho zoskupenia, vzniklo až v povojnovom období, presnejšie v roku 1951. Vytvoril ho Daihachi Oguchi, jazzový bubeník, ktorý neustále narážal na staré skladby pre taiko. Zaujímalo ho, prečo na taiko nehrávajú viacčlenné formácie, a tak prelomil tradíciu a zostavil prvú taiko hudobnú skupinu. V poslednej dobe sa bubny taiko tešia vzrastajúcej popularite nielen v Japonsku, kde funguje viac než 4000 súborov, ale i po celom svete.