Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

LV100. LADISLAV VYCHODIL A SCÉNA 20. STOROČIA

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

V roku 2020 si slovenské profesionálne divadlo pripomína 100 rokov od svojho vzniku. Slovenská národná galéria pripravuje pri tejto príležitosti výstavu k stému výročiu narodenia profesora Ladislava Vychodila (1920-2005).

Vplyv tohto výtvarníka bol určujúci nielen pre vývoj slovenskej scénografie druhej polovice 20. storočia, ale aj Vysokú školu múzických umení, kde sa podieľal na založení samostatnej katedry scénografie a kde vychoval niekoľko generácií scénografov.

Scénografiu formoval takmer šesť dekád a scénické návrhy vytvoril k  stovkám inscenácií doma aj v zahraničí. Posledné z nich mohli diváci vidieť pred dvadsiatimi rokmi, a tak je pre mladšie ročníky jeho tvorba už málo známa. Uvedomujúc si tento hendikep, nielen kurátorky, ale aj mnohých návštevníkov galérie, ktorí nemali možnosť vidieť scénografiu Ladislava Vychodila priamo v divadle, sme sa rozhodli zamerať sa na výtvarné a historické súvislosti scénických návrhov a makiet.

Vystavovanie scénického výtvarníctva sa etablovalo už v 60. rokoch, najmä po svetových prehliadkach scénografie v Sao Paolo, na ktorých sa Československo roky umiestňovalo na popredných miestach. Neskôr pribudlo aj Pražské Quadrienále a mnohí scénickí výtvarníci svoje návrhy a  makety vytvárali aj s ohľadom na možnosť ich prezentácie na takýchto prehliadkach. Aj napriek tomu zostáva vystavovanie scénického výtvarníctva dodnes problematické.

Kontext divadelnej inscenácie je takmer nemožné vystaviť v galerijnom prostredí. Režijný zámer, scénická hudba, svetelný dizajn a v neposlednom rade herecká akcia sú totiž nesporne rovnako dôležité ako scénografia. Fotografická dokumentácia je najmä pri starších inscenáciách skresľujúca a ani existujúce videozáznamy nedokážu sprostredkovať bezprostredný divácky zážitok.

Mnohé z návrhov, ktoré predstavíme, budú vystavené prvýkrát, iné už precestovali celý svet. Výstava bude členená podľa výtvarných princípov a bude mapovať najmä to, ako Vychodil o scénografii rozmýšľal v rôznych obdobiach jeho tvorby. Hoci by sa mohlo zdať, že literatúra o  Vychodilovi a jeho diele už dávno vyčerpala všetky témy, výskum, ktorý predchádzal výstave, ju obohatí aj o vzácny, dosiaľ nepublikovaný materiál z archívu Thompson Library v Ohio State University. Osobitný priestor budeme venovať aj Vychodilovej „budovateľskej" úlohe a jeho pôsobeniu v divadelných dielňach Slovenského národného divadla, jeho pedagogickej činnosti doma aj v zahraničí a tiež jeho mimodivadelným aktivitám.

O tvorbe Ladislava Vychodila si môžete prečítať viac v kolekcii, ktorú sme pripravili na Webeumenia (https://www.webumenia.sk/kolekcia/157).

Vernisáž: 28. 2. 2020 o 18.00
Trvanie výstavy: 29. 2. – 16. 8. 2020 – predĺžené trvanie výstavy
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00
Miesto: Esterházyho palác, Bratislava
Kurátorka: Zuzana Koblišková

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.