Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

LECH MAJEWSKÝ: HLAVA V OBRAZE

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Hlava v obraze. Výstava plagátov Lecha Majewského
Inaugurácia osláv 70. výročia Poľského inštitútu v Bratislave
 
Rok 2020 otvorí v galérii Poľského inštitútu v Bratislave vernisáž výstavy plagátov uznávaného a ceneného poľského grafika Lecha Majewského, profesora Akadémie umení vo Varšave, žiaka Henryka Tomaszewského a autora loga poľských inštitútov na svete vrátane jubilejného loga Poľského inštitútu v Bratislave.
 
Lech Majewski (nar. 1947) je úspešným pokračovateľom poľskej školy plagátu. Jeho plagátová tvorba sa vyznačuje prácou so znakom a úzkou siluetou, komponovaním čiernej a bielej farby, teplého pozadia alebo detailu. V minulosti využíval axiálne kompozície s motívom ľudskej tváre, pri ktorých sa naplno prejavil autorov talent na maľbu a kresbu, zatiaľ čo súčasnejšie práce prekypujú živými farbami napĺňajúcimi siluetové formy a svojské písmená vlastného rezu na hranici čitateľnosti. Jeho plagáty sa dostali na tokijský zoznam najvýznamnejších európskych a amerických plagátov rokov 1945 – 1990. Na minuloročnom Trienále plagátu v Trnave (TPT) získal cenu Master’s Eye Award 2018. Je jedným z tvorcov Medzinárodného bienále plagátov vo Varšave. Okrem impozantného plagátového portfólia sa L. Majewski môže pochváliť úspechmi v oblasti grafických návrhov kníh, najmä albumov, z ktorých mnohé získali ocenenia.
 
Pri príležitosti jeho návštevy v Bratislave sa uskutočnia workshopy zamerané na grafiku a plagát (21. 1. / 10:00, Súkromná stredná umelecká škola, Ivanská cesta 21; 21. 1. / 17:00 Slovenské centrum dizajnu, Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10 ). Vernisáže, ktorú ozvláštni minikoncert tria huslistu Mareka Končeka, sa zúčastní aj kurátor a koordinátor TPT v Trnave,  grafický dizajnér Robert Paršo.
 
Vernisáž: streda 22. januára 2020 / 18:00 hod.
Trvanie výstavy: 23. 1. – 4. 3.
Miesto: Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27
Spoluorganizátor: Galéria Jána Koniarka v Trnave
 
Výstava zároveň predstavuje inauguráciu osláv a celoročného programu podujatí organizovaných pri príležitosti 70. výročia pôsobnosti Poľského inštitútu v Bratislave. Na jeseň 1950 otvoril totiž inštitút pod názvom Nové Poľsko svoje sídlo v Bratislave, a už po štyroch rokoch sa presťahoval na aktuálnu adresu – Námestie SNP 27. Od roku 1982 fungoval ako Poľské informačné a kultúrne stredisko a od 9. februára 1994 existuje ako Poľský inštitút. Jeho úloha sa však nemení – stále propaguje Poľsko na Slovensku, približuje Poľsko a Poliakov Slovákom a prispieva k vzájomnému spoznávaniu sa a pochopeniu. 70 rokov vyplnili akcie, koncerty, prezentácie Poľska, poľskej kultúry, umenia, histórie a tradícií.
 
V jubilejnom roku budú v rámci programu nasledovať ďalšie podujatia: výstavy poľskej maľby, dizajnu, komiksu, fotografie či tvorby pre deti. Poľský inštitút pripravuje koncerty, pripomenie si tiež 210. výročie narodenia Fryderyka Chopina, 100. výročie narodenia Karola Wojtyłu. Okrem toho prinesie verejné diskusie, filmové projekcie, podporí poľské divadlo a literatúru na Slovensku a tiež tradične otvorí kurzy poľského jazyka.
www.polinst.sk

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.