Od štvrtka 2. júna od 18:00 do nedele 5. júna sa opäť otvoria dvere Červenej Lisovne pri Nemeckom kultúrnom dome v bratislavskej Rači priaznivcom umenia. Tento bývalý vinársky priestor sa už po druhý krát premení na miesto, kde sa divák stretne s umeleckými dielami súčasných slovenských umelcov. Podstatnou zmenou oproti minulému ročníku je večerný hudobný program s vystúpeniami hudobných interpretov. Festival DOM (dielo otvorené miestu) je postavený na myšlienke prezentácie umenia s kurátorským prístupom ale v negalerijných priestoroch.
Multižánrový festival súčasného umenia DOM 2016 sa bude konať už po druhý krát v priestoroch Červenej Lisovne v Rači. Oproti minulému roku sa formát výstavy zmenil, a návštevníci budú môcť navštíviť festival, ktorý spája vizuálne umenie s hudbou. Prihlásilo sa 35 umelcov s viac ako 100 dielami, z ktorých kurátori vybrali diela, ktoré sa čo najviac dotýkali danej témy, a to:
Výnimočnosť všednosti.
Štyri dni umenia a hudby
Počas štyroch dní od štvrtka do nedele (2.6. – 5. 6. 2016) sa budú môcť diváci zoznámiť s dielami mladých výtvarníkov. Medzi vystavenými autormi budú študenti a absolventi slovenských a českých vysokých výtvarných škôl. Večerný program obohatia slovenskí hudobní interpreti a zaznie alternatívna fúzia rocku, blues a psychedelic, electronic funky v spojení so saxofónom spolu s live VJ-ským setom mladého výtvarníka a multimediálneho umelca.
Výnimočnosť všednosti
Vybraní autori reflektujú v dielach rôznymi prístupmi zadanú tému. Spomedzi 35 prihlásených porota vybrala 16 umelcov.
Predstaví sa Karel Bařina z VUT Brno
Z Akadémie umení v Banskej Bystrici zavítajú Margaréta Brozová, Roman Ďurček, Marek Halász, Jana Hirnerová, Barbora Horská, Barbora Kmecová, Dominika Kočišová, Simona Kubicová, Miriam Trnková, Miriam Trnková
VŠVU Bratislava: Ján Hrčka, Marek Jarotta, Kristína Kandriková, Sebastián Komáček, Jozef Vančo.
Matej Hubcej
Všednosť je náhle nevšedná, keď v nej vieme (alebo aspoň chceme) hľadať estetično. Výber z diel na festivale DOM2016 hľadá estetično na miestach, kde je jeho prítomnosť málo očakávaná. Aj obyčajné veci, alebo obyčajné situácie sa môžu stať narátormi svojich vlastných mikropríbehov a môžu sa stať stredobodom mikrokozmu, ktorý má svoje vlastné pravidlá. Čo ak vezmeme zdanlivo všedné veci a predmety každodennosti a abstrahujeme z nich prehliadanú unikátnosť? Skrz rozprávané mikropríbehy obyčajnosti môžeme skúmať priestor, v ktorom žijeme pocity, ktoré sú súčasťou každého dňa i samotu, ktorá nás podnecuje k intenzívnejšiemu a zvedavejšiemu vnímaniu tejto pestrej všednosti.
Čo pre umelcov znamená všednosť a krása nevýznamného alebo bezvýznamného momentu? Ako sa vysporiadajú s banálnymi situáciami? Na to odpovedá expozícia v zastúpení maľby, fotografie, objektov a inštalácií, verejnej akcie a videoartu.
Festival DOM a organizátori
Festival DOM je v poradí druhým podujatím, ktoré organizuje občianske združenie Pnutie LUXUS. Minuloročná výstava sa venovala téme domova a rodinných vzťahov, na čo umelci reagovali rôznorodými postojmi. Tento ročník sa ponesie v znamení banality, jednoduchosti či stereotypu.
Pnutie LUXUS, o.z. sa snaží priblížiť divákovi využívaním negalerijných priestorov mimo centra mesta a využíva ich potenciál na umelecko-prezentačné aktivity. Takýmto spôsobom chce poukázať na postavenie umenia, ktoré sa bežnému divákovi častokrát odcudzuje komplikovanými témami a zložitým konceptuálnym prístupom k tvorbe. Cieľom festivalu DOM je prinavrátenie stratenej funkcie prirodzenosti umenia v živote človeka.