Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
KATEGÓRIE FIRIEM
VÝSTAVA

SVET JAPONSKÝCH ROZPRÁVOK

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Hoci na prvý pohľad sa nám zdajú japonské rozprávky exotické, v mnohom sa podobajú rozprávkam ostatných národov napr. známa japonská rozprávka Broskyňový chlapec je podobná našej o Jankovi Hraškovi. Jej filmová podoba je v našej výstave ukážkou v rámci témy o nadprirodzených hrdinoch. Ďalšie témy výstavy sú: Podivuhodné miesta (reprezentované rozprávkou Tajuplný hostinec), Dobré a zlé vlastnosti (rozprávkou O zázračnom bambusovom kvete) a Rozprávky a legendy o zvieratách (rozprávkou Vďačná líška). V jednotlivých miestnostiach venovaných  týmto témam si môžu deti pozrieť aj ďalšie japonské animovane filmové rozprávky z dielne významných európskych umelcov. Malí aj veľkí návštevníci sa oboznámia s touto nádhernou krajinou, jej umením, jazykom a písmom prostredníctvom vystavených kníh, ale dozvedia sa niečo aj o tradičnom jedle, čajovom obrade či o origami – umení z papiera. Jedinečné výtvarné riešenie výstavy, inšpirované japonským umením vytvára neopakovateľnú atmosféru. Deťom poskytuje poučenie ale aj zábavu pri vytváraní origami, skúšaní japonskej výslovnosti a mnohých iných aktivitách, ktoré nájdu v tejto interaktívnej výstave. 

Rozprávky majú schopnosť prekonávať hranice času, krajín, kontinentov, kultúr i jazykov. Každý národ má svoje vlastné rozprávky, ktoré vníma ako neoddeliteľnú súčasť svojej kultúry. Odzrkadľujú národný charakter, kultúrne tradície a hodnoty. Napriek tomu majú mnohé rozprávkové príbehy vzdialených národov spoločné témy, motívy a podobné postavy. Spoločným motívom v rozprávkach takmer každého národa sú napríklad hrdinovia, ktorí sa vydávajú buď do sveta alebo na rôzne zvláštne miesta, aby našli svoje šťastie. Rovnako spoločná je aj téma potrestania zlých skutkov a vlastností a odmena pre tých, čo si ju zaslúžia  Aj magické zvieratá, ktoré niekedy pomáhajú a inokedy škodia, sú ďalším spoločným motívom a nechýbajú ani v rozprávkach japonských. Nadprirodzené bytosti ako ježibaby,  čarodejníci, obri, vodníci alebo čerti majú v Japonsku síce odlišné mená a podoby, ale aj tak v nich vidíme podobnosť s bytosťami z našich rozprávok. Typické pre japonské rozprávky je nápadité hranie sa so slovami, väčšinou nepreložiteľné do iných jazykov. Každá z japonských rozprávok obsahuje mnoho zvukomalebných slov, ktoré označujú nadprirodzené bytosti (kappa, jamamba), mená hrdinov (Momotaró, Šišima) alebo ktoré vyjadrujú citoslovcia - napr. zahryznutie do jedla (kori kori). Podrobné a farbisté opisy krajiny, rastlín, zvierat, počasia i ročných období nájdeme snáď v každej japonskej rozprávke. Úcta a láska k prírode je neoddeliteľnou súčasťou japonskej kultúry, rovnako ako uctievanie božstiev kami (náboženstvo: šintóizmus).

Výstava „Svet japonských rozprávok“ je interaktívna výstava s množstvom informácií o Japonsku ale aj plná animovaných rozprávok. Jednotlivé miestnosti sú venované rôznym témam rozprávok doplnené animovanými filmami.  Deti tak môžu vidieť napr. filmy Broskyňový chlapec (ktorá je podobná našej rozprávke o Jankovi Hraškovi), O starčekovi, ktorý nechal kvitnúť stromy, Tajuplný hostinec, Lekár Morosuke a mnohé iné. Môžu si vyskúšať nie len to ako sa je s paličkami a ako sa robí origami, ale aj to ako v japončine znejú a vyslovujú sa slová ako slnko, bábika, ďakujem a iné. Nádherné výtvarné spracovanie výstavy vytvára neopakovateľnú atmosféru k jednotlivým témam zo sveta japonských rozprávok.

Témy v jednotlivých miestnostiach našej výstavy sú:
Nadprirodzení hrdinovia (reprezentovaná napr. rozprávkou Snežná žena)
Podivuhodné miesta (napr. rozprávkou Tajuplný hostinec),
Dobré a zlé vlastnosti (napr. rozprávkou O zázračnom bambusovom kvete)
Rozprávky a legendy o zvieratách  (rozprávkou Vďačná líška) a  veľa ďalších filmov
Osobitná miestnosť je venovaná informáciám o nádhernej Japonskej krajine, o japonskom písme aj jazyku. 

Námet a scenár: Mgr. Michaela Mertová, filmová historička, kurátorka zbierok animovaného filmu v Národním filmovém archivu Praha
Výtvarno-priestorové  riešenie riešenie: MartinDubravay
Dramaturgia: Valéria Marákyová

Termín: 9. 10. 2018 – 27. 1. 2019
Miesto konania: BIBIANA, 1. poschodie

Výstavné priestory Bibiany sú prístupné denne okrem pondelka od 10.00 - 18.00.

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.