Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

KOMIKS OTVÁRA BRAK 2019

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Pozývame Vás na slávnostné otvorenie 6. ročníka Bratislavský knižný festival / BRaK 2019, ktorý otvoríme netradične - komiksom.

V priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave sa budú konať vernisáže k dvom výstavám, ktorými zmapujeme históriu československého komiksu a predstavíme aj tvorbu Jaromíra 99.

• Výstava s názvom "Medzitým na inom mieste"
ponúkne rekapituláciu českých komiksových dejín v desiatich kapitolách cez historické a spoločenské súvislosti, cez to, čo sa dialo medzitým na inom mieste. Tematickým zacielením na ústredné žánre, zlomové historické momenty a medzikultúrne inšpirácie rozpráva príbeh „prvého storočia“ moderného komiksu. Okruhy pripomínajú napríklad prvorepublikový komiks od Josefa Ladu či Ondřeja Sekoru až k Rychlým šípom alebo obdobie komunistického režimu s dôrazom na tvorbu Káju Saudka. Posledná kapitola výstavy je špeciálne venovaná slovenským komiksovým autorom, ktorí pôsobili na českej scéne – Brankovi Jelinkovi, Mikulášovi Podprockému či Jánovi Lastomírskemu. Autormi výstavy sú Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek.

• Výstava tvorby Jaromíra 99
Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 svoj život delí medzi hudbu (skupiny Priessnitz, Umakart či Kafka band) a výtvarné umenie. Výrazný komiksový rukopis nemá ďaleko od estetiky filmu noir alebo pop artu. Výrazná štylizácia sa premieta do kresby v kontrastoch čiernej a bielej. Jeho grafická novela vznikla na základe slávneho nedokončeného románu Franza Kafku – Zámok. Toto absurdné, groteskné dielo, plného čierneho humoru, predstaví na Slovensku.
Kafkou Zámok v podobe grafického románu vychádza pri príležitosti 170. výročia Franza Kafku. Ten písal román v roku 1922, no nikdy ho nedokončil. Aj napriek tomu patrí k jeho najvýznamnejším dielam.
„Hlavná postava románu, zememerač K., márne hľadá cestu na zámok. Ide stále vpred, ale zámok reprezentovanými úradníkmi a byrokratmi, sa ani nepribližuje, ani nevzdiaľuje. Blúdi a márene sa usiluje získať povolenie na pobyt a povolenie vykonávať svoju prácu, kvôli ktorej sa ocitol v dedine pod zámkom. Zememerač K. je obklopený cudzou, nepriateľskou spoločnosťou, je v neviditeľnom zajatí byrokratických síl a každé jeho úsilie stroskotáva v začarovanom kruhu moci. A predsa sa tento osamotený jednotlivec nevzdáva, aj keď je jasné, že svoj cieľ nikdy nedosiahne.“

Obe výstavy budú trvať až do 14. júna 2019, kedy začne hlavné festivalové dianie BRaK-u v Novej Cvernovke (14. - 16. jún).

Organizátorom podujatia je BRaK - Bratislavský knižný festival.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnerom podujatia je Bratislavský samosprávny kraj, Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy, Literárne informačné centrum, BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Ars Bratislavensis, České centrum v Bratislave, CzechLit - České literární centrum, Univerzitná knižnica v Bratislave a ďalší.

Ďakujeme, že záštitu nad podujatím prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.


FACEBOOK EVENT


KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.