Po úspechu výstavy „Etruskovia z Perugie", ktorú v Bratislavskom hrade pred viac ako rokom navštívilo cez 30 000 návštevníkov, otvárame výstavu Kelti z Bratislavy. Rovnomerná výstava sa konala recipročne v júli 2016 v talianskej Perugii, ktorá je už od roku 1962 partnerským mestom Bratislavy. „Výstava dokazuje, že obe mestá udržiavali od nepamäti obchodné vzťahy," vyjadrila sa o výstave viceprimátorka pre kultúru mesta Perugia. Výstavu Kelti z Bratislavy môžu návštevníci SNM-Historického múzea vidieť od 14. decembra 2016 do 1. októbra 2017 v suteréne paláca Bratislavského hradu.

Pred viac ako 2 000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale aj objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida. Na hradnom vrchu sa našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery regiónu. Obyvatelia týchto domov si zavolali rímskych remeselníkov, aby im vybudovali sídla podobné tým v Itálii. Výskumy v posledných rokoch ponúkli nový pohľad na interpretáciu nielen dejín Bratislavy, ale aj širšieho priestoru v oblasti stredného Dunaja. Kelti na územie Slovenska priniesli dovtedy neznáme vynálezy; svoju keramiku nevyrábali v rukách, ale na hrnčiarskom kruhu, priniesli nožnice či rotačný žarnov. Boli šikovní kovotepci a umelci. Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska a práve preto je Biatec z Bratislavy aj symbolom Národnej banky Slovenska.

Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy je línia pre deti s interaktívnymi úlohami. Príprava a realizácia výstavy bola financovaná v rámci Prioritného projektu Ministerstvom kultúry SR a SNM-Historickým múzeom v Bratislave.

Zaujímavosti 

Prví Kelti prenikli do stredodunajského priestoru v druhej polovici 5. storočia pred Kr. Podľa Caesara boli oppidá opevnené sídliská s mestským charakterom. Predstavovali správne a kultové centrá keltskej spoločnosti. Geografická poloha na križovatke obchodných ciest predurčovala vznik oppida aj na území Bratislavy. V Bratislave mali Kelti svoju mincovňu. Na minciach sa najčastejšie vyskytuje nápis BIATEC. Vo vedeckých kruhoch sa čoraz častejšie pripúšťa, že lokalita Carnuntum, prvýkrát spomenutá v roku 6 po Kr. v správe Velleia Patercula, označovala v tom čase Bratislavu. Hranica Rímskej ríše sa na prelome letopočtov (27 pred Kr. – 14 po Kr.) za cisára Augusta ustálila na Dunaji.

Trvanie výstavy: od 15. 12. 2016 do 2. 12. 2022
Otváracie hodiny: denne od 10.00 do 18.00 h, posledný vstup o 17.00 h.
Miesto: SNM-Historické múzeum, Bratislavský hrad