Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

KARIKATÚRY

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

KARIKATÚRY
František Bojničan a výber z bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň
Galéria TYPO&ARS, Roľnícka 347, Bratislava-Vajnory, 9. 4. – 28. 6. 2019

 
Od 9. apríla 2019 je v Galérii TYPO&ARS otvorená výstava „Karikatúry – František Bojničan a výber z bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň“.

František Bojničan(*1960, Hlohovec), absolvent Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, žije v Hlohovci, kde aj tvorí. Pracoval postupne ako fotograf, výtvarník, robotník, pedagóg a napokon ako štátny zamestnanec. V roku 1992 mal prvú väčšiu výstavu spojenú s vernisážou. V tom istom roku sa stal jeho „krstným otcom“ medzi humoristami Miro Ďurža, s ktorým o rok neskôr zorganizoval spoločnú výstavu. K tomuto termínu sa viaže aj vznik „Považského štvorlístka.” (Haring, Pavlík, Ďurža, Bojničan). Všetci spolu až donedávna pravidelne kreslili a predvádzali tak svoje umenie okoloidúcim na Kolonádnom moste v Piešťanoch, vždy na Silvestra a samozrejme aj na deň bláznov, teda 1. apríla. František Bojničan je aj zakladateľom, ako i  hlavným organizátorom pravidelného a už tradičného medzinárodného bienále kresleného humoru „Fraštacký tŕň“, ako aj jedným zo zakladajúcich členov „KNP“ (Klubu nespravodlivo plešatých).

František Bojničan má doteraz bezmála dvadsať samostatných výstav, okrem toho sa ako spoluautor  zúčastnil  množstva kolektívnych výstavách karikaturistov. Zaujímavé, že bohatšia je jeho účasť na výstavách v zahraničí, ako doma. Od roku 1987 vystavoval svoje obrázky v Belgicku, Brazílii, Bulharsku, Česku, Francúzsku, Japonsku, Juhoslávii, Kórei, Mexiku, Mongolsku, Poľsku, Rumunsku, Rusku, Taliansku, Turecku, Ukrajine, USA a v bývalom ZSSR.  Za svoje výtvarné diela dostal viacero ocenení (za karikatúry asi tri desiatky). V roku 2002 vydal prvé CD-čko kresleného humoru s vyše dvesto obrázkami (karikatúrami), čiže je priekopníkom tohto druhu umenia na Slovensku. Vlastní kolekciu svojich erotických karikatúr, ktorými sa prezentoval na sympóziu sexuológov v kúpeľnom meste Patince. K profesionálnemu zvládnutiu výtvarných aktivít mu napomáha nielen to, že je profesionálny fotograf, ale aj to, že k počítačovej a polygrafickej technike má veľmi blízko.

Výstava je doplnená o výber karikatúr z medzinárodného bienále kresleného humoru Fraš-tacký tŕň, tentoraz venovaných prevažne téme „Obezita“. Toto bienále s dlhoročnou tradíciou sa koná v Hlohovci  a dáva tvorivú príležitosť amatérskym i profesionálnym karikaturistom a vďaka nadšeniu organizátorov prináša verejnosti veľa smiechu a radosti.

Výstava karikatúr v Galérii TYPO&ARS na Roľníckej 349 (Bratislava-Vajnory) potrvá do 28. júna 2019. Otvore-ná je denne okrem pondelka a sviatkov od 14.00 h do 18.00 h, vstup voľný. 

www.typoars.sk

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.