Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

JAROVNICE: RÓMSKA PALETA

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Ešte nikdy som nevidel takú koncentráciu výtvarne nadaných detí ako práve na tejto škole. Ich talent už roky rozvíja Mgr. Ján Sajko. V prostredí, ktoré – ako mi sám povedal – je často poznačené násilím, alkoholom a drogami, to vôbec nie je ľahké. Deti z Jarovníc, najväčšej rómskej osady na Slovensku, majú nádherné slobodné myslenie. Nie sú zväzované žiadnymi výtvarnými šablónami či pravidlami. Zobrazujú čo vidia a cítia, nerozpakujú sa maľovať mnohofarebné zvieratá, zvláštne ilustrácie k rómskym piesňam či zážitky z rodiny. Keď spočiatku zo závisti prepichovali obrázky spolužiakov visiace na chodbách školy, učiteľ im dal maľovať spoločne a spoločné diela už neničili. Ich diela získali množstvo medzinárodných cien. Nikde pritom nebolo uvedené, že ide o rómske deti. Poroty jednoducho ocenili ich jedinečnosť. V našej galérii sme veľmi radi, že môžeme tieto unikátne diela predstaviť verejnosti. O výstavu už prejavilo záujem aj Slovenské centrum v Budapešti a Galéria hl. mesta Prahy. Verím, že na návštevníkov zapôsobí rovnako ako na nás. Do budúcnosti si dovolím vysloviť želanie, aby tieto deti mohli svoj nesmierny talent ďalej rozvíjať.

Ivan Jančár, riaditeľ GMB
 

Vážení priatelia,

            zastavte sa v každodennom zhone a nechajte sa osloviť farebnou rečou detí. Táto tvorba nič nepredstiera a nič nezakrýva. Je to voľnosť, sloboda a impulzívnosť Rómov, ktorá Vás obklopí úplne, bez slov a bez hraníc. Malí autori Vás vtiahnu do svojho poetického obrazu sveta, kde nič nie je nemožné. Vyjadrili svoje túžby a sny, maľovali „srdcom“ – bez pretvárky – a v kútiku duše azda verili, že Vás to osloví.

            Deň čo deň stojím v nemom úžase pred odkrytým prameňom tvorivosti. Rozmýšľam nad tým, že detské, očarujúce a nefalšované sa skrýva v každom z nás, ale zabudli sme na to. Naháňame sa, zháňame veci, ktoré ani nepotrebujeme. Na dieťa, „človeka“ v sebe už nemáme čas. Zastavme sa aspoň na moment. Možno nás aj tá malá chvíľka zamyslenia a farebná reč detí privedie k vzájomnému porozumeniu.

Ján Sajko, učiteľ výtvarnej výchovy


Obec Jarovnice leží v Šarišskej vrchovine v doline, ktorou preteká potok Malá Svinka. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1260. V súčasnosti sa v dedine nachádza najväčšia rómska osada na Slovensku. Jarovnice sú známou poľnohospodárskou obcou s 5 832 obyvateľmi, z toho 4 879 (údaj z roku 2013) sú Rómovia. Deti z osady navštevujú našu školu. V školskom roku 2012/2013 máme 975 rómskych žiakov. Ich výučbu v budove so šestnástimi triedami zabezpečuje 50 učiteľov s tromi rómskymi asistentmi v dvoch zmenách. V škole pôsobím 30 rokov, od roku 1990 ako riaditeľ. V roku 1986 k nám nastúpil Mgr. Ján Sajko. Pod jeho vedením začali žiaci na hodinách výtvarnej výchovy vytvárať zaujímavé práce plné farieb, ktoré získali ocenenia na súťažiach po celom svete. Tieto výsledky sú o to obdivuhodnejšie, že malí autori pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia. V lete 1998 postihla dedinu tragická povodeň. V záplave vody a bahna sa stratilo 50 obyvateľov, z toho desať žiakov našej školy. 


Jarovnice: Rómska paleta
Kurátori: Ján Sajko, Ivan Jančár
Jarovnice: Rómska paleta
Kurátori: Ján Sajko, Ivan Jančár
Trvanie výstavy: 8. apríl – 2. jún 2019
Miesto: Galéria mesta Bratislavy, Pálffyho palác, Panská 19
Otvorené denne: /okrem pondelka/ 11.00 - 18.00

Nad výstavou prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.
Výstavu podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.