Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
PREDSTAVENIE

IDIOT / FIODOR MICHAJLOVIČ DOSTOJEVSKIJ

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Podľa románu F. M. Dostojevského napísal Miroslav Krobot...

Knieža Myškin, Nastasia, Rogožin (Marián Miezga, Rebeka Poláková, Lukáš Latinák). Tri hlavné postavy milostného trojuholníka vášnivej, záhadnej a nevyspytateľnej lásky dvoch rozdielnych mužov k prekrásnej mladej žene. Pletenec ľúbostných zážitkov prinášajú aj osobné príbehy ďalšich protagonistov -

O Nastasiu a jej veno sa uchádza Gaňa (Marián Labuda ml., ktorý by si asi radšej vzal Aglaju (Zuzana Porubjaková)... keby mala nejaký majetok.

Aglaja by darovala svoju lásku skôr Ippolitovi... keby nemal tuberkulózu a nehrozilo by, že o oňho príde.

Varia (Anna Šišková) je zaľúbená do mladšieho a pragmaticky arogantného úradníka magistrátu Pticyna (Róbert Jakab)... ktorý očividne čoskoro ovládne rodinný majetok a zbaví sa jej otca, generála vo výslužbe, Ivolgina (Boris Farkaš).

Ivolgin miluje  Marfu, prostitútku z lepších kruhov (Zuzana Konečná)... ktorá by ho tiež mala rada... keby platil.

Z dejového hľadiska je zrejmé, že láska a partnerské vzťahy tvoria dominantnú líniu Idiota. Dostojevského predloha v spracovaní Miroslava Krobota prináša aj ďalšie motivické a sujetotvorné línie o zmysle nášho bytia, o dobre a zle v každom človeku a fungovaní spoločnosti.

Chcel som VYTVORIŤ obraz ideálne krásneho človeka.Podľa mňa nič nemôže byť nič ťažšie, obzvlášť v našej dobe. (F. M. Dostojevskij v liste o románe Idiot)

Vysoká miera zhovievavosti Fiodora Michajloviča Dostojevského k ľuďom akoby ani nebola z tohto sveta. Nachádzal ospravedlnenie aj pre tie najodpornejšie ľudské vlastnosti. Zo všetkých odchýlok vinil nedostatočnú výchovu, vplyv prostredia, v ktorom ľudia vyrastali a v ktorom žijú, ba i ich povahu a temperament... „Ach, milý priateľ, Alexander Jegorovič, veď takých ich stvoril Boh,“ vravieval. Všetci osudom zabudnutí, nešťastní, chorí a úbohí v ňom vzbudzovali hlboký súcit. Túto jeho všeobjímajúcu lásku k ľuďom poznali všetci, ktorí mu boli nablízku.

(barón Alexander Jegorovič Wrangel, Vzpomínky na Fjodora MIchaloviče Dostojevského na Sibiři v letech 1854 - 1856)

Nastasia: Ste vtipný alebo idiot?
Myškin:     Vtipný, ale málokto to zistí.
(Dostojevskij / Krobot: Idiot)

" Petrohrad. Zima. Stiesnený salón v byte Gavrila Ardalionoviča Ivolgina (Gaňa), jeho sestry Varvary Ardalievny Ivolginovej (Varia) a ich otca generála vo výslužbe Ardaliona Ivolgina (Ivolgin). Je večer. Pospáva tu pripitý Parfen Semionič Rogožin (Rogožin, Parfen), obďaleč čosi píše na kúsok papiera trochu menej opitý Gaňa a obďaleč sa nudí nie úplne triezva  a trochu unudená Nastasia Filippovna Baraškovová. Aglaja Ivanovna Jepančinová (Aglaja) je triezva, pretože je tu pracovne. Roznáša nápoje a trochu demonštratívne dáva najavo, že by tu najradšej nebola.

Po chvíli vojdú Varia a Lev Nikolajevič Myškin (Myškin). Prichádza z cudziny, o čom svedčí jeho oblečenie. Pôsobí cudzokrajne a navyše je oblečený naľahko, čo sa k zimnému obdobiu príliš nehodí. V ruke drží malý uzlík. Vzhľadom na pokročilú hodinu, hladinu alkoholu a skryté napätie medzi prítomnými postavami, nevzbudí ich príchod priveľkú pozornosť. Varia zapisuje hosťa do knihy hostí. "

Už napínavý úvod naznačuje, že do Astorky prichádza ďalší z veľkých príbehov svetovej literatúry. Miroslav Krobot vytvoril svet zaujímavých postáv s prepletenými vzťahmi, svet, kde nechýba vášnivá láska, vášnivá žiarlivosť ani vášnivá nenávisť. Do tohto prostredia vstúpi výnimočný mladý muž, zvláštne vnímavý, dobrý a prívetivý ku všetkým naokolo. Je však možné, aby  tu zavládla harmónia, všeobecná láska a dobrota?

Podľa románu F. M. Dostojevského napísal Miroslav Krobot
Dramaturg
ia a preklad Andrea Domeová
Scéna Andrej Ďurík
Kostýmy Iva Nemcová

Osoby a obsadenie ~
Lev Nikolajevič Myškin: Marián Miezga
Parfen Semionič Rogožin: Lukáš Latinák
Nastasia Filippovna Baraškovová: Rebeka Poláková

Varvara Ardalievna Ivolginová (Varia): Anna Šišková
Ardalion Ivolgin: Boris Farkaš
Gavril Ardalionovič Ivolgin (Gaňa): Marián Labuda ml

Aglaja Ivanovna Jepančinová: Zuzana Porubjaková
Pticyn: Róbert Jakab
Ippolit: Juraj Kemka
Marfa: Zuzana Konečná

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.