Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

GEOMETRIA (PF 2020)

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Geometria je disciplína matematiky prvýkrát spopularizovaná starovekými Grékmi, ktorí sa zaoberali vzťahmi v priestore. Ľudia zo skúsenosti alebo možno intuitívne charakterizujú priestor tými istými základnými vlastnosťami, ktoré sú zachytené axiómami geometrie. Presvedčenie že geometria tkvie v prírode a nie je len súčasťou systému, ktorý používame na opísanie prírody, má teda pôvod v gréckom myslení. ...Geometria sa považovala za dokonalú kombináciu logiky a krásy.

Nový pohľad na geometriu sa nastolil začiatkom 20. storočia, keď sa zistili viaceré spoločné rysy štruktúr prírody, spoločnosti i matematických objektov. Geometria teda neopakovateľným spôsobom spája v sebe krásu logiky a možnosť grafického znázornenia, ktoré poskytuje priamy vizuálny vnem evokujúci pocit krásna. Štylistické znaky geometrickej abstrakcie sú koncentrácia na základné geometrické formy, rytmizáciu farebných plôch, ako aj zásadná logická a štrukturálna organizovanosť diel.

Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami i protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti.

To napokon máme možnosť obdivovať aj na tejto predvianočnej a zároveň novoročnej výstave, ktorá predstavuje práce viacerých autorov z krajín, kde táto poloha výtvarnej tvorby má bohatú tradíciu - Slovenska, Čiech a Francúzska.

Vernisáž 5. 12., 18.00
Trvanie 5. 12. 2019 - 25. 1. 2020
Otvorené: ut-so 13.00 - 18.00

Vystavujúci autori: Ron Agam, Yaacov Agam, Ašot Haas, Viktor Hulík, Radoslav Kratina, Francois Morellet, Vratislav Karel Novák.

Foto: Viktor Hulík - Malý Geo-Posúvač

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.