Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

GABRIELE ST. GENOIS A JEJ VÝZDOBA VILY V BRATISLAVSKOM HORSKOM PARKU

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Grófka Gabriele Eleonora Josefa zu Stolberg-Stolberg sa narodila 26. augusta 1827 v meste Visk ako najmladšia dcéra poľného maršala Christiana Ernsta von Stolberg. V roku 1846 sa stala druhou manželkou Moritza Johanna Nepomuka Saint-Genois. Obaja manželia boli nadaní amatérsky maliari. Spolu mali osem detí, prvé tri zomreli v útlom veku. Okolo roku 1865 sa nasťahovali do vily v Badene pri Viedni. Gabriele sa maľbe venovala kontinuálne, od kresieb do svojich denníkov či skicárov cez náročnejšie práce vo forme knižnej maľby (ilustrácie herbára, albumov a kníh) až po portrétnu a žánrovú olejomaľbu, ktorej sa začala venovať približne od sedemdesiatych rokov 19. storočia. Ako talentovaná amatérka sa vypracovala až na poloprofesionálnu maliarku s bohatými výtvarnými aktivitami.

Rod Saint Genois spojil s Bratislavou (Prešporkom) syn Gabriele a Moritza - Hugo Moritz. Predpokladáme, že okolo roku 1885 sa začala jeho známosť s vydatou Eleonórou von Wachtler, ktorá pochádzala z Prešporka. Z mimomanželského vzťahu s Hugom sa jej v decembri 1886 narodila vo švajčiarskom Lausanne dcéra Mauricette. Po prestupe na evanjelickú vieru a rozvode sa pár oficiálne zosobášil 31. marca 1889 v Budapešti. Následne sa presťahovali do Bratislavy, kde Hugo odkúpil v areáli Horského parku pozemok, ktorý pomenoval po svojej manželke ako Eleonórin dvor. Rok na to tu začal vrámci hospodárskeho dvora aj so stavbou vily. Ich šťastie netrvalo dlho, na Vianočné sviatky v roku 1891, Hugo Moritz na následky chrípky a zápalu pľúc zomrel vo veku 33 rokov. Pochovaný je na cintoríne pri Kozej bráne. Vdova ostala s dcérou žiť vo vile na Eleonórinom dvore. Päť rokov po smrti manžela sa znovu vydala za baróna rytiera Petra Regnera von Bleyleben, s ktorým mala dcéru Doris. Vila dnes patrí Ekonomickej univerzite v Bratislave.V zbierkach Galérie mesta Bratislavy sa nachádza séria obrazov, ktoré pochádzajú z pôvodnej výzdoby vily. Najstaršie plátna namaľovala grófka synovi v roku 1890, najmladšie pochádzajú z roku 1893. Spolu je dodnes známych 24 diel. Kolekcia svedčí o tom, že jej kontakty s nevestou a vnučkou neprerušila ani synova náhla smrť. Podľa doterajších poznatkov vieme rozpoznať štyri cykly, ktoré predstavujú historické portréty, heraldickú a ornamentálnu výzdobu a napokon detské žánrové výjavy určené pravdepodobne pre izbu vnučky. Grófka Saint-Genois-Stolberg maľovala až do vysokého veku. V jej nekrológu sa spomína množstvo obrazov z jej ateliéru, ktorý mala v rodinnej badenskej vile. Zomrela 17. augusta 1904 v Badene, pochovaná je na tamojšom cintoríne sv. Heleny.

Gabriele St. Genois a jej výzdoba vily v bratislavskom Horskom parku
Autorka: Gabriele Saint Genois
Miesto: Mirbachov palác
Trvanie výstavy: 16. 4. 2019 - 16. 6. 2019
Kurátorka: Jana Luková
Otvorené denne: /okrem pondelka/ 11.00 - 18.00
KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.