Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
FESTIVAL

FESTIVAL SÚČASNÉHO UMENIA DOM 2017

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Festival súčasného umenia DOM 2017
»YOU ARE HERE«

6. 10. – 8. 10. 2017

Majestic Music Club (MMC), Karpatská 2 (YMCA), Bratislava


Vystavujúci autori: Dávid Bartoš, Ondřej Bělica, Jakub Cmarko, Gabriela Halás, Sarawut Chutiwongpeti, Mária Júdová a Andrej Boleslavský, Mário Kastelovič, Dominika Kolačkovská, Klaudia Korbeličová, Maud Kotasová, Ján Krška, Ivana Kvaššayová, Lenka L. Lukačovičová, Anna Minxová, Eden Mitsenmacher, Ivana Pavlíčková, Peter Račko, Jakub Roček, Adriána Vančová

Kurátorky a organizátorky festivalu:
Martina Ivičič a Marianna Brinzová

Grafický dizajn festivalu: Karel Bařina

Vernisáž/zahájenie festivalu: piatok 6. októbra 2017 o 20.00 hod.

DOM 2017 (D-ielo O-tvorené M-iestu) je 3-dňový festival súčasného vizuálneho umenia so sprievodnými podujatiami. Počas tretieho ročníka sa predstaví 18 vizuálnych umelcov, hudobníkov a performerov zo Slovenska i zahraničia. Festival DOM sa odlišuje od klasickej výstavnej koncepcie a inklinuje k nomádskej, procesuálnej a periférnej prezentácii súčasného umenia – mimo centrum mesta.

»YOU ARE HERE« sa tematicky venuje pohybu a transferu – fyzickému i virtuálnemu. Odkazuje k mapám a GPS súradniciam. Reflektuje dobu rýchleho premiestňovania sa a poukazuje na multiplikáciu vedomia, keď dokážeme byť “prítomní” na niekoľkých miestach a úrovniach súčasne. Výsledkom týchto virtuálnych ciest a množení je zdeformovaný vzťah jednotlivca k reálnemu časopriestoru. Nekonečnosť alternatív a interpretácií dnešnej doby spôsobuje fragmentárne a odcudzené vnímanie jednotlivca.

Trajektória realizácie 3. ročníku taktiež nie je jednoduchá a priama, práve naopak, je meniaca sa v procese, priestore a čase. Festival DOM 2017 sa mal pôvodne uskutočniť na periférii mesta – v bratislavskom Zimnom prístave v galérii HotDock. Jednotliví umelci, účinkujúci i kurátorky festivalu na toto územie a priestor galérie reagovali site a time specific. Festival sa však krátko pred svojím začiatkom musel nútene presťahovať do iných alternatívnych priestorov. Tento presun bol z organizačného hľadiska nevyhnutný a stal sa veľkou výzvou pre umelcov i kurátorky, aby »YOU ARE HERE« prekoncipovali a adaptovali do nového priestoru s úplne odlišným charakterom.

Jedinečným zážitkom pre festivalového diváka naďalej (napriek zmene miesta konania festivalu) ostáva virtuálna realita spojená so súčasným tancom DUST od Márie Júdovej a Andreja Boleslavského. Tému pohraničných vojenských stavieb a vlastenectva zase otvorí médiami pretriasaný projekt Bunker Kunst Ondřeja Bělicu. Mário Kastelovič pre festival pripravuje kritickú živú plastiku o virálnej ľudskosti a úprimnosti, v ktorej glosuje komunikačné vládne stratégie. Ironické postinternetové videá, ktoré komentujú virtuálny svet a popkultúru, odprezentuje na festivale Eden Mitsenmacher, mladá Američanka s izraelskými koreňmi žijúca v Holandsku.

DOM 2017 bude obohatený aj o videomapping na tému nekontrolovateľného toku dát od Jána Kršku. Diváci si toto dielo budú môcť pozrieť aj v rámci festivalu Biela noc (v sobotu 7. 10. 2017). Ďalším zaujímavým zážitkom bude polnočný koncert skupiny Čisté Tvary s VJ projekciou Mariána Vredíka, ktorý bude taktiež prebiehať počas sobotňajšej Bielej noci.

Kompletný program festivalu nájdete na www.festivaldom.com

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a hlavné mesto Bratislava.

FACEBOOK EVENT


KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.