Uchovávať. Vzdelávať. Inšpirovať. Prezentovať návštevníkom popri fondoch aj ďalšie obsahy, uviesť ich do širších kultúrnych kontextov, sprostredkovať poznanie, byť miestom kultúrnych experimentov – práve to je poslaním experimentálnych expozícií pod názvom Krajina za mapou zameraných na nie celkom klasický galerijný obsah.

Tento rok by sme radi odprezentovali prvé dve: Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov (koncepcia Peter Krištúfek) a Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom (koncepcia Ondřej Horák). Rozdielnejšie asi ani nemôžu byť, čo ich ale pevne spája, je misia, ktorú sme si v SNG definovali - prezentovať návštevníkom popri fondoch aj ďalšie obsahy, uviesť ich do širších kultúrnych kontextov, sprostredkovať poznanie, inšpirovať, byť miestom kultúrnych experimentov.

Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov sme začali pripravovať spolu s Petrom Krištúfkom, ktorého dlhoročnou snahou bolo nájsť spôsob, ako zachovať veľkú zbierku Kornelových kníh. Nešlo však iba o knihy a  knižnicu, ale aj o zbieranie, či presnejšie o zberateľskú posadnutosť, a predovšetkým o zachytenie esencie jeho osobnosti. Práve téma knižnice ako špecifického miesta poznania, ale aj fyzického miesta v byte a téma zberateľstva (posadnutosti) a uchovávania boli tými, ktoré sme cítili ako prienik s tým, čím sa intenzívne zaoberá múzeum umenia dnes. Nezanedbateľnou je snaha urobiť zmysluplnú inštaláciu aj o tom, ako Kornel premenil vlastný byt na obraz svojej knihomoľskej vášne. Je to zároveň pocta ľuďom, ktorí celý život nenápadne pozitívne formovali náš intelektuálny priestor. Ak Peter Krištúfek hovorí o sv. Kornelovi ako o  patrónovi knihomoľov, tak toto bude prvé miesto, kde ho možno „uctievať".

Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom je interaktívna projekcia venovaná príbehu dejín umenia, ktorú pripravujeme v spolupráci s autorskou dvojicou Fuczik-Kakalík a spoločnosťou INITI. Určená bude predovšetkým deťom so záujmom o históriu umenia, ako aj laickým i poučeným návštevníkom. Projekt ponúka možnosť zoznámiť sa zábavnou formou s vývojom výtvarného umenia a spoznať významné osobnosti umenia. Expozícia v niečom nadväzuje na cestu, ktorú sme naznačili pri výstave Uchovávanie sveta, už vtedy sme sa inteligentne pokúsili prepojiť svet digitálnych umení so svetom umenia tak, aby sme posilnili auru umeleckého diela a pripravili jedinečný zážitok. Aj tu si autori stanovili úlohu vyrozprávať príbeh umenia spôsobom, aby prepojili poznanie, zábavu a vzbudili u návštevníka túžbu vedieť viac. Expozícia je prepojená so sériou animovaných filmov o slovenských výtvarníkoch, ktoré v spolupráci s pražskými kolegami pripravujeme pre digitálny priestor.
- z hygienických dôvodov dočasne uzavretá

Trvanie výstavy: 16. mája 2019 - 31. decembra 2020
Miesto: Esterházyho palác – 1. poschodie, Bratislava
Kurátorka: Alexandra Kusá
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00