Používaním stránky kamdomesta.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií nájdete v Pravidlách používania súborov cookies.
VÝSTAVA

EMERGENCIA SUBSTANCIE

Táto udalosť sa už konala v minulosti !

Obsah tohto podujatia bol pridaný priamo organizátorom, alebo spoluorganizátorom podujatia.

Nahlásiť podujatie

Lucia Horvátová: Emergencia substancie
Kurátorka výstavy: Martina Ivičič
Vernisáž sa uskutoční v stredu, 5. februára 2020 o 18:00 hod v Galérií SPP Mlynské nivy 44C.
 
„Pred stvorením sveta padalo nekonečné množstvo atómov prázdnotou. Padajú stále. Na samom počiatku nebolo nič a zároveň všetky prvky sveta existovali od večnosti, kedy ešte žiadny svet neexistoval. Pred stvorením sveta neexistoval žiadny Zmysel, žiadna Príčina ani Účel. “

Epikuros

 
Maliarka Lucia Horvátová sa primárne venuje abstraktnej maľbe na plátne. Do svojej tvorby pretavuje viaceré výrazové prvky a maliarske postupy, ktoré vytvárajú svojbytné významové celky. Autorkin rukopis definuje najmä práca s geometrickými tvarmi, plochami a vzormi. Tie uplatňuje jednak ako výrazné a mnohopočetné objekty vynárajúce sa z priestoru a zároveň sa táto geometrickosť objavuje aj v ploche definujúcej samotné abstraktné prostredie obklopujúce hmýriace sa elementy. Rozmanitosť a početnosť tvarov a charakter geometrických objektov akcentuje expresívnou farebnou paletou.
 
Cyklicky vo svojich sériách Horvátová alternuje striktné kryštalické a repetitívne zobrazenia s formami a procesmi organického sveta, ktoré môžeme pozorovať jedine pod mikroskopom. V jej obrazoch sa pred divákom vynárajú neviditeľné mikrosvety hmýriace sa bunkami, mikróbmi, baktériami a inými časťami mikroflóry, ktoré sú súčasťou každej živej bytosti (cyklus Invisible Insights, 2019).
 
Emergencia substancie je výberom predovšetkým najnovších diel autorky so zaradením monumentálneho diptychu z roku 2018 a diel rozpracovaných v roku 2016, ktoré autorka dokončila v roku 2019. Tematicky, konceptuálne aj formálne utvárajú konzistentný súbor, ktorého hlavnou myšlienkovou líniou sú náhodné objekty nepravidelných tvarov a ich vzájomné stretnutia, či už kolízne alebo harmonické. Týmito neustálymi procesmi a zdanlivým pohybom Horvátovej obrazy dynamicky menia svoju konzistenciu a sústavne sa metamorfujú. Prílev nečakanej a rôznorodej substancie a jej fluidná povaha metaforicky odráža súčasnú tekutú, neistú, temporálnu spoločnosť so všetkými jej prchkými a pominuteľnými hodnotami.
 
Horvátová využíva v maľbe viaceré tvorivé prístupy, pričom kombinuje prekrývanie vrstiev v imaginárnej perspektíve a uplatňuje princíp koláže. Gestickým sprejovým nástrekom narúša subtílnosť plochy obrazu a svojbytné geometrické (ú)tvary prenikajú skrz žiarivé abstraktné fragmenty.

Emergencia substancie stvárňuje autorkine idey v podobe heterogénnych, prevažne geometrických tvarov. Ich zámerné prehustenie je pre Luciu Horvátovú nástrojom formovania vlastnej abstraktnej architektúry fiktívnych vzťahov, prepojení a súvislostí.
 

Martina IVIČIČ


Lucia Horvátová: Emergencia substancie
BIO
 
Lucia Horvátová (*1991, Zlaté Moravce) je absolventkou magisterského štúdia v 4. ateliéri maľby pod vedením prof. Ivana Csudaia, akad. mal. na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2010 až 2014 študovala na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici v Ateliéri kresby (pod vedením doc. Štefana Balázsa, ArtD). Počas štúdia absolvovala študijnú stáž na Escola Superior de Disseny de Les Illes Balears, Palma de Mallorca v Španielsku a neskôr rezidenčný pobyt GLO – Art v Lanaken v Belgicku. V roku 2015 a 2018 sa stala finalistkou súťaže Maľba – cena Nadácie VÚB. Žije a tvorí v Bratislave.
 
Autorka má za sebou niekoľko skupinových i samostatných výstav na Slovensku i v zahraničí. Samostatné výstavy: „Invisible Insights“, Mestská knižnica v Bratislave, Galéria Artotéka, Bratislava, 2019; „BOOOM“ Platform House Gallery, Bratislava, 2019; „Frolic entities in personal universe“, Galéria Čin Čin, Bratislava, 2018; „Vyvolávání točitých vět“, Ústav pro českou literaturu, Praha, 2016; „Subcultural identity”, Urban spot, Banská Bystrica, 2014. Spolu s Marekom Jarottom realizovali výstavy: „Paralelné územia“, Galerie Prokopka, Praha, 2017 a „PARAreality”, galéria mini Art, Bratislava, 2015.
 
Spomedzi množstva skupinových výstav Lucia Horvátová vystavovala napríklad na „Winter salon“, NFGallery, Dunajská Streda, 2018; „Imago mundi / Luciano Benetton Collection: Join the dots / Unire le distanze“, Salone degli incanti, Trieste, Taliansko, 2018; „Hledání hranic malby v post-mediálním prostředí”, GVUO Výstavní síň, Ostrava, 2018; „Ex/pozícia”, Industra gallery, Brno, 2017; „Creative Debuts showcase XII“, Black and white building, Londýn, 2016; Festival súčasného umenia DOM, Bratislava, 2015.
 
Aktívne participuje aj na tvorivých sympóziách a workshopoch: Sympózium Mlyny, Bratislava; Sympózium Agora, Sziget Festival, Budapešť; Sympózium Agora, Viedeň; Figurama workshop, Banská Bystrica.

KATEGÓRIE FIRIEM

ONLINE ČASOPIS

Vedeli ste, že náš časopis si môžete bezplatne prečítať aj online? Všetky vydania sú pre Vás dostupné.
Online časopis

ANDROID APLIKÁCIA

Chcete mať prehľad o najnovších filmoch alebo koncertoch aj vo svojom mobile? Stiahnite si bezplatne našu aplikáciu.
Google play storeAndroid app
© enter design, s.r.o. Všetky práva vyhradené.