Drôtené mini Slovensko - pamiatky a stavby z drôtu Tradícia a súčasnosť v drotárskej tvorbe
6. ročník drotárskej výstavy v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave

Kurátor výstavy: Jozef Šabo

Vernisáž: 3.júla 2019 o 17.00 hod.

Výstava je otvorená denne pondelok až nedeľa, 10.00-17.00 hod., od 4.júla do 29. augusta 2019



Občianske združenie Galéria drôtu spája nadšencov drôtovania, amatérov aj profesionálov, tvorcov úžitkových predmetov, filigránskych šperkov aj veľkých sôch. Prevažná väčšina z nás je z Bratislavy a blízkeho okolia, ale spolupracujeme s drotármi z celého Slovenska i Česka.

Na začiatku bola myšlienka mať v Bratislave galériu drotárstva- so stálou expozíciou historického i súčasného drotárstva a priestorom pre ďalšie tematické výstavy. Doposiaľ sa nám takéto priestory nepodarilo získať. V roku 2014 sme sa rozhodli vystaviť svoje diela v priestoroch  kaštieľa v Malackách. Ďalšie roky sme už vystavovali v Justiho sieni Primaciálneho paláca, kde teraz otvárame šiesty ročník výstavy.

Vytvorili sme takto tradíciu, naša galéria ožije na dva letné mesiace, aby ukázala krásu tohto jedinečného  umeleckého  remesla našincom i zahraničným turistom.

Niektoré diela vystavujeme každoročne -vzácne historické kusy už nežijúcich autorov alebo  najkrajšie diela zo súkromných a vlastných zbierok. Dominantou každého ročníka výstavy je naše spoločné "dieťa", veľký 2,5 metrový strom-lipa. Na jeho tvorbe sa podieľal scénický výtvarník, kováč a asi 25 drotárov. Doteraz sme ho úplne nedokončili, tak na ňom názorne ukazujeme, ako sa tvorí dielo: kostra, spájanie drôtov, vypletanie plochy alebo priestoru, aké nástroje pri práci používame. Strom zmontujeme z viacerých častí priamo na mieste v sále.

Výstavy obmieňame, vymyslíme hlavnú tému roka a týmto dielam dávame najväčší priestor. Minulý rok bola téma veľmi atraktívna- ZOO, tohtoročná nosná téma je tiež zaujímavá- pamiatky a stavby z drôtu. Návštevníci uvidia populárne aj menej známe stavby zo Slovenska i zahraničia. Modely domov, kostolov, veží, pamiatok ľudovej architektúry, mlynov, ale aj vymyslených rozprávkových chalúpok či zámkov.

Diváci majú každoročne možnosť hlasovať o najkrajšie dielo. Tentokrát sa exponáty budú uchádzať o hlas v súťaži Najkrajšia stavba. Na konci výstavy zrátame niekoľko tisíc hlasovacích lístkov a na finisáži oceníme troch najúspešnejších autorov.

Deti určite zaujmú aj rôzne zvieratá, či akvárium s drôtenými rybami, oteckov dopravné prostriedky. Ženy potešíme drôtenými šperkami.

Na výstave je denne prítomný jeden z vystavujúcich autorov. V prípade záujmu spraví komentovanú  prehliadku a odpovie na otázky z histórie i súčasnosti drotárstva.

Justiho sieň na prízemí má bezbariérový vstup, radi privítame aj hendikepovaných návštevníkov na vozíčkoch, zrakovo postihnutí si môžu diela doslova ohmatať.

Minulý rok vystavovalo 60 autorov 265 samostatných diel. Výstavu počas 2 mesiacov videlo viac ako 15000 návštevníkov z asi 60 krajín -Európy, Ázie, Severnej a Južnej Ameriky, Afriky, Austrálie.

Slovenské drotárstvo je vo svete výnimočným fenoménom. Z tradičného remesla potulných drotárov v súčasnosti prerástlo do umeleckej podoby, príďte sa aj vy o tom presvedčiť.

za Galériu drôtu
Dagmar Juríková


Autori fotografií v galérií: 
- Televízna veža - Jozef Šabo,aj autor diela
- ostatné fotografie - Anna Kuchačíková, Považské múzeum Žilina