Z najstarších období prítomnosti človeka na slovenskom území nemáme žiadne písomné správy. Jediným svedectvom ich života sú archeologické a antropologické nálezy. Tie dokazujú, že prví ľudia sa tu usídlili už pred pol miliónom rokov. Ich hmotná kultúra dokumentuje spoločenský vývoj a rozvoj technológií, ako aj vplyv civilizačných či kultúrnych podnetov z okolia, predovšetkým zo stredomorskej oblasti. Odráža nielen zrod a rozvoj kultúr, ale aj ich zánik a prevrstvenie novým vývojom.

Postupne si obyvateľstvo nášho územia v súlade s vývojom v okolitom svete osvojovalo spracovanie organických látok, kameňa, hliny, bronzu, železa a ďalších surovín. Podľa materiálu, ktorý sa stal z remeselného hľadiska dominantným, sa volajú aj jednotlivé epochy (doba kamenná, bronzová, železná). Časom sa zdokonaľovali technológie a menila sa aj výtvarná stránka artefaktov. Tento zložitý, neprerušený vývoj je v expozícii chronologicky zdokumentovaný na stovkách exponátov, pochádzajúcich výlučne zo slovenského územia. Nie sú len svedectvom technologickej a remeselnej úrovne ich tvorcov, ale aj postupného spoločenského vývoja. Mnohé z nich predstavujú skutočné umelecko-remeselné diela, ktoré inšpirujú aj súčasných umelcov. Nechýbajú ani predmety, ktoré sú súčasťou celoeurópskeho kultúrneho a historického dedičstva. Expozícia zachytáva vývoj slovenského územia od paleolitu až po prelom 9. a 10. storočia, teda po obdobie zániku Veľkej Moravy a počiatky formovania Uhorského štátu.

Na počiatku ich zbierania a záchrany stáli súkromní zberatelia a mecenáši, dnes je to úlohou profesionálnych inštitúcií.

Trvanie výstavy: od 12. 2. 2016

Otváracie hodiny:
V zimnej sezóne od 1. novembra do 31. marca:
otvorené denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00 h posledný vstup o 16:00 h.
V letnej sezóne od 1. apríla do 31. októbra:
otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00 h posledný vstup o 17:00 h.